Facebookowiczu: Czy potrafisz rozpoznać wiadomość phishingową?

Jest źle. Aż połowa użytkowników nie potrafi rozpoznać wiadomości phishingowej! Standardową metodą kradzieży danych jest socjotechnika – potencjalna ofiara zostaje zwabiona na zainfekowaną stronę internetową lub podstępnie nakłoniona do otworzenia pliku załączonego do wiadomości e-mail. Rozpoznanie takiej wiadomości nie zawsze jest łatwe.

W trakcie badania przeprowadzonego w maju br. przez O+K Research 50 proc. respondentów przyznało, że nie potrafi rozpoznać wiadomości phishingowej lub spreparowanej strony internetowej.

Zdecydowana większość wiadomości phishingowych jest dostarczana za pośrednictwem poczty elektronicznej lub portali społecznościowych. Przyczyna jest prosta: obecnie są to najpopularniejsze środki komunikacji.

To samo badanie pokazuje, że 86 proc. użytkowników komputerów PC regularnie sprawdza swoją pocztę e-mail, a 73 proc. komunikuje się za pośrednictwem portali społecznościowych. 54 proc. użytkowników regularnie rozmawia przez internet za pomocą swoich smartfonów.

Cyberprzestępcy, którzy wykorzystują phishing jako narzędzie do kradzieży danych, są głównie zainteresowani uzyskaniem nieautoryzowanego dostępu do kont na portalach społecznościowych, kont w systemach bankowości online oraz systemach płatności, jak również sklepach internetowych. Tylko w czerwcu celem 68 proc. wiadomości phishingowych związanych z takimi serwisami była kradzież danych.

Posts created 21

Dodaj komentarz

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.