Jak działa druk 3d- drukarnia 3d

Jak działa druk 3D

Druk 3D, znany też pod nazwą druk przestronny, to nowoczesna technologia produkcji, która pozwala zbudować przestrzenne, materialne obiekty, będące odwzorowaniem cyfrowych modeli. Maszyną umożliwiającą zrealizowanie całego procesu jest drukarka 3D.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak działa druk 3D, przeczytaj nasz najnowszy wpis. Poświęcimy też akapit technologiom, z których korzystają drukarnie 3Dhttps://werk3d.pl/.

Cyfrowy model 3D

Zanim będziesz mógł lub mogła coś wydrukować, w pierwszej kolejności musisz przygotować plik cyfrowy przedstawiający cyfrowy model 3D wybranego przez Ciebie obiektu. Model można zaprojektować w różnych programach modelujących lub możesz użyć w tym celu skaner 3D, który zeskanuje rzecz. Na rynku znajdziesz wiele oprogramowań pozwalających stworzyć pliki cyfrowe. Wymienić tutaj można Solidworks, Tinkercard czy Blender.

Dlaczego plik cyfrowy jest tak istotny? Przede wszystkim dokładnie instruuje drukarkę, jak „zbudować przedmiot”. Dzieje się tak, ponieważ plik dzieli obiekt na warstwy, szczegółowo opisując wymiary każdej z nich.

Proces drukowania 3D

Jak już wiesz, plik cyfrowy jest niezbędnym elementem, jeśli chcesz wydrukować coś w 3D. W momencie, w którym masz cyfrowy model obiektu, musisz wgrać go do drukarki 3D. Sprzęt precyzyjnie kopiuje warstwy podane w pliku. Warto tutaj zaznaczyć, że drukarka potrzebuje odpowiedniej ilości miejsca, by zbudować daną rzecz. Dlatego też większość z tych urządzeń umieszczana jest w kontenerze lub komorze do pracy.

Oczywiście, każda z tych maszyn korzysta z różnych technologii. Na rynku znajdziesz drukarki wykorzystujące dysze lub lasery, układające materiał w taki sposób, by następnie można było utwardzić poszczególne warstwy. Dlatego tak ważne jest, by drukarka 3D była odpowiednio skalibrowana.

Technologie druku 3D

2009 rok był przełomowy dla technologii druku 3D, która, choć istniała od dekad, nie cieszyła się popularnością. Dopiero w momencie, w którym wygasł patent na FDM (jeden z rodzajów druku 3D) i ten typ druku stał się jawny, wtedy znacząco spadła cena tych usług. Choć minęło już 10 lat, dalej FDM (z ang. Fused Deposition Modelling) jest najchętniej wybieraną technologią przez drukarnie 3D.

Co może wydrukować drukarnia 3D?

Ciężko wymienić dziedziny życia, gdzie druk 3D nie stał się ważną częścią. Produkcje na całym świecie korzystają z tej technologii, w szczególności na etapie sprawdzania, czy proponowane przez nich rozwiązania są funkcjonalne. Obecnie to zdecydowanie najszybsza opcja, jeśli chcesz zbudować prototyp.

Co można wydrukować? Tak naprawdę w tej kwestii ogranicza nas tylko wyobraźnia oraz materiały, które znajdziesz na rynku. Jedną z dziedzin, która często wykorzystuje druk 3D, jest medycyna. Technologia pozwala naukowcom wydrukować prototypy małych komponentów, które następnie wykorzystywane są w ulepszaniu sprzętu m.in. z zakresu chirurgii czy transplantologii. Także przemysł motoryzacyjny korzysta z tej opcji, by zbadać i ocenić wydrukowane prototypy, które zostały ujęte we wstępnych projektach.

Posts created 50

Dodaj komentarz

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.