Zaczęło się niewinnie, od lokalnej sieci społecznościowej na Uniwersytecie Harvarda. Później Mark Zuckerberg postanowił opanować świat. I właściwie mu się to udało. Poza Chinami, Rosją, kilkoma państwami Ameryki Południowej i Indiami Facebook jest liderem sieci społecznościowych. A największą obsesję na punkcie Fejsa mają mieszkańcy Stanów Zjednoczonych. Czy ta ekspansja może wywołać uzależnienie od Fb? Z czasem sami na własnej skórze się przekonamy.

Uzależnienie od Facebooka – czy jest realne?

Takie wnioski można wysnuć z badań przeprowadzonych przez comScore. Przeciętny użytkownik Facebooka z USA spędza na portalu co najmniej 4,5 godziny miesięcznie. Tylko w ciągu jednego roku liczba amerykańskich użytkowników największego na świecie serwisu społecznościowego wzrosła o 38 procent – ze 111 mln w grudniu 2009 do 153 mln w grudniu 2010. Co miesiąc z Facebooka korzysta trzy czwarte internautów z USA. Można wysnuć wniosek, że wraz ze wzrostem popularności Facebooka, będzie wzrastać uzależnienie.

Inne sieci społecznościowe tracą użytkowników. Największe straty notuje MySpace, liczba użytkowników serwisów Linkedln, Twitter, Tumblr i Formspring nie zmienia się. Zastój oznacza w internecie rychły upadek.

Uzależnienie od Fb – dane statystyczne

Więcej czasu przesiadują na Facebooku kobiety. Ponad 13 procent amerykańskich użytkowników Facebooka to osoby powyżej 55. roku życia. Co ciekawe – coraz więcej dzieci zakłada konta w serwisie. Wirtualne profile mają już dwulatki. Serwisy internetowe w XXI w. nie mają granić. Mogą być dla każdego i o wszystkim. Taki o to uniwersalny nasz świat.

Amerykanie stanowią tylko 30 procent aktywnych użytkowników Facebooka. Pozostałe 70 procent to facebookowicze spoza Stanów.

Można dojść do kolejnych wniosków, czy za kilka lat będziemy światkami globalizacji Facebooka. Przy czym uzależnienie od Fb, nie będzie sięgało tylko komputerów, ale także, a może przede wszytskim użytkowników mobilnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *