Zanikanie dziąseł, a także kości szczęki, jest częstym zjawiskiem. I o ile kość można odbudować (w procesie augmentacji), tak na zanik dziąseł nie można wiele poradzić, dlatego najlepiej jest starać się nie dopuszczać do tego niekorzystnego zjawiska. Jak to można osiągnąć?

Groźny brak zębów

Powodem zarówno zaniku kości w szczęce czy żuchwie, jak i dziąseł, jest przede wszystkim brak zębów. Wiele osób, które straciły pojedyncze zęby krzywe czy nawet ich większą liczbę, nie decyduje się na wykonanie uzupełnienia protetycznego. Zawsze jednak jest to złe rozwiązanie, nie tylko ze względu na zmniejszony komfort żucia czy niewyraźną mowę (nie mówiąc już o wyglądzie), ale też z powodu pojawiania się problemów takich jak właśnie zanik dziąseł, a także kości. Dziąsła zapadają się, co powoduje też zmianę rysów twarzy, ale pojawiająca się w wyniku tego procesu cienka śluzówka nie jest też odpowiednim podparciem dla uzupełnienia protetycznego. Oznacza to więc, że czasami po prostu nie da się nic poradzić na brak zębów, nawet gdy pacjent jest już zdecydowany, że chce wykonać uzupełnienie.

Jak przeciwdziałać?

Przede wszystkim niezwłocznie po stracie zęba, czy to naturalnej, czy po jego usunięciu, trzeba niezwłocznie odwiedzić protetyka i wykonać uzupełnienie protetyczne – gdy tylko zagoi się zębodół. Co ważne, jest to istotne nawet w przypadku pojedynczych braków, gdyż wymienione wyżej procesy dotyczą nawet takich sytuacji. Warto też wiedzieć, że brak jednego zęba powoduje, że na jego miejsce przesuwają się zęby sąsiednie, co prowadzi do krzywienia się zgryzu. Jest zatem wiele powodów, by zdecydować się na wypełnienie protetyczne, tym bardziej, że dziś wybierać można wśród różnych rozwiązań, takich jak:

  • wkłady korzeniowo – koronowe,
  • protezy zębowe częściowe – ruchome, i stałe,
  • implanty,
  • protezy oparte na implantach.

Zanik dziąseł a proteza

Co ciekawe, nawet osoby, które nie zwlekały z uzupełnieniem braków zębowych, mogą zauważyć u siebie odsuwanie się i zanikanie dziąseł. Jest to spowodowane przede wszystkim noszeniem źle dobranej protezy, dlatego bardzo ważne jest, by wykonał ją doświadczony specjalista. Trzeba też poinformować go o odczuwanych niedogodnościach, by mógł ją idealnie dopasować.

Istotne jest też, by zdejmować protezę na noc. W dzień siły działające podczas żucia oddziałują na błony śluzowe zamiast na kość, czyli korzeń (którego nie ma), przez co może dochodzić do zaniku dziąseł. Zdejmowanie protezy na noc pozwoli dziąsłom odpocząć i w pewnym stopniu się zregenerować.

Bardzo ważna jest też higiena podczas noszenia protezy, by nie namnażały się pod nią bakterie.

Czytaj więcej o tym co warto wiedzieć o protezach zębowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *