Na Facebooku szybko do znajomych trafiają koledzy ze studiów, kumple z pracy znajomi z branży i rodzina. Wszyscy mogą kiedyś pomóc w rozwoju kariery zawodowej i w prywatnym życiu proponując coś ciekawego, czy też polecając nas znajomym. Jednak nie zrobią tego, jeśli pokażecie się od najgorszej strony. Czego unikać?

Nie jęcz

Bądź realistą. Nikogo nie interesuje twój bolący brzuch, zerwanie z dziewczyną/chłopakiem, zawalony termin w pracy, czy na studiach. Ludzie mają za dużo własnych problemów, aby chciało im się czytać o cudzych. Radź sobie z nimi sam, a przynajmniej nie ogłaszaj ich całemu światu – będziesz sprawiał wrażenie ofiary losu. Dzieląc się dobrymi wieściami poprawiasz innym humor (za wyjątkiem ex-dziewczyny), dzieląc się złymi odbierasz im energię.

Nie bądź sztywniakiem

Dzielenie się ze swoimi znajomymi (siecią kontaktów) na Facebooku, tylko zawodowymi niusami i informacjami z branży jest niewiele lepsze od wywalania na wierzch swoich problemów. Facebook to społeczność, więc trzeba wykuwać sobie obraz człowieka, a nie maszyny z którą nie ma o czym pogadać. Pisz również o swoim życiu, byle wesoło i z jajem. To z ludźmi robi się interesy, a nie z CVkami.

Rozmawiaj

Facebook ułatwia ci życie umożliwiając podtrzymanie nici porozumienia z ludźmi których nie widujesz na co dzień – bo nie masz na to czasu. Odezwij się do tych z którymi chcesz trzymać kontakt raz w tygodniu na Facebooku, a za pół roku będziesz mógł pójść z nimi na piwo. Olej to, a zostaną tylko martwymi wpisami. Czasem starczy zwykły “lajk”, aby dać znać, że poświęcasz innym swoją uwagę (co każdy normalny człowiek bardzo docenia).

Bądź oryginalny!

Chcesz być rozpoznawalny? Zapamiętywalny? No to nie powielaj tego co już było. Nie wrzucaj linków które pojawiły się na dziesiątkach innych profili, nie wklejaj wytartych cytatów, nie próbuj udawać mądrzejszego niż jesteś. Zaoferuj znajomym własny punkt widzenia, własne doświadczenia, coś czego jeszcze nie widzieli/wiedzieli. Docenią to.

Facebook nie ma nam zastąpić kontaktów na żywo, tylko umożliwić zaprezentowanie się od najlepszej strony i podtrzymanie kontaktów, które inaczej musiały by się urwać. Dobrze wykorzystany wzbogaci życie zawodowe i prywatne. Użyty źle…

Wpis z archiwalnej wersji. Przepraszamy za ewentualne zmiany.

One Reply to “Zawodowy lans na Facebooku? Da się zrobić! Tylko nie jęcz…”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *