Międzynarodowy Dzień Dziecka jest świętem wszystkich dzieci z całego świata. Obchodzone co roku uroczystości na trwałe wpisały się w nasz kalendarz. W tym dniu najmłodsi oczekują zabawy, słodyczy, prezentów i większej swobody. Przy okazji Dnia Dziecka warto uświadomić sobie także, że tryb życia najmłodszych całkowicie się zmienił. Dzieci coraz więcej swojego czasu spędzają w internecie – a sieć jest nie tylko źródłem wiedzy i rozrywki, jest również siedliskiem wielu zagrożeń.
Rosnące znaczenie internetu w życiu najmłodszych potwierdzają wyniki badań przeprowadzonych na zlecenie firmy At Media przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych (IIBR) i Gemius . Ponad 80 proc. internautów w wieku 7 – 14 lat to tzw. heavy userzy – korzystają oni z internetu przynajmniej kilka razy w tygodniu.
Interesujący dla rodziców może okazać się również ranking najczęściej odwiedzanych przez dzieci witryn. Najpopularniejsze są kategorie kultura/rozrywka, e-commerce i społeczności, a także strony dla dorosłych. Dzieci są także bardzo aktywnymi użytkownikami gier (80 proc. internautów pochodzących z grupy 7-14 lat) i odbiorcami filmów video w sieci (2/3 użytkowników z grupy 7-14 lat).
Jaką wiedzę przekazać dzieciom korzystającym z internetu? Podpowiadają eksperci z Trend Micro:
– Najmłodsi nie powinni wpisywać swoich danych osobowych (imię, nazwisko, adres) na nieznanych stronach, zabronione powinno być także przekazywanie tych informacji innym użytkownikom sieci. Z niebezpieczeństwem wiąże się również spotykanie z poznanymi w sieci osobami;
– Dzieci nie powinny mieć dostępu do stron umożliwiających dokonywanie płatności drogą internetową;
– Należy ostrzegać najmłodszych przed odwiedzaniem nieznanych stron oraz przed otwieraniem linków i załączników wysłanych przez nieznanych nadawców. Ta sama zasada powinna obowiązywać w odniesieniu do komunikatorów internetowych;
– Należy wytłumaczyć naszym pociechom, dlaczego ograniczamy im czas spędzony przed komputerem, dlaczego uniemożliwiamy im odwiedzanie pewnych stron oraz z jakimi zagrożeniami wiążą się te miejsca w sieci.
Warto wdrożyć te zasady w życie, by nasze dziecko było bezpieczne w sieci.
Przydatne nformacje o bezpieczeństwie najmłodszych na Facebooku znajdziecie tu: https://www.fejsik.pl/Dzieci-na-… .
Wpis z archiwalnej wersji. Przepraszamy za ewentualne zmiany.