Irański rząd odciął swoim obywatelom dostęp do popularnych serwisów społecznościowych (z Facebookiem na czele) i poczty elektronicznej (Gmail, Yahoo, Hotmail). Blokada trwa od ubiegłego czwartku, w związku z obchodami 33. rocznicy rewolucji islamskiej – informuje serwis ibtimes.com.

Teheran panicznie boi się internetowych protestów przeciwko reżimowi, które mogłyby być początkiem rewolucji.

Irańskie władze uczą się na “błędach” Egipcjan. Przypomnijmy, że Facebook odegrał niebagatelną rolę podczas tzw. rewolucji egipskiej. Na portalu organizowano demonstracje, dzięki którym udało się obalić Hosniego Mubaraka. Dzięki społecznościowej aktywności egipskich internatów ludzie gromadzili się m.in. na Placu Tahrir w stolicy kraju.

Dotychczas irańscy internauci omijali cenzurę korzystając m.in. z technologii trasowania cebulowego (program TOR) i w ten sposób uzyskiwali dostęp do nielegalnych treści. Według najświeższych doniesień dziś nawet TOR nie daje sobie rady z blokadą Facebooka i innych serwisów.

Władze Iranu chcą całkowicie odciąć kraj od internetu i stworzyć własną sieć (jak Korea Północna).

W Iranie jest ok. 30 mln internautów.

Artykuł odtworzony z archiwalnej strony. Przepraszamy za ewentualne różnice.

19 Replies to “Iran odciął Facebooka

  1. z całą pewnością ewentualne demonstracje przeciwko rządowi irańskiemu byłyby nakręcane przez amerykańskich i izraelskich agentów, nic więc dziwnego, że irański rząd próbuje je blokować. nikt jednak nie mówi, by Iran hołdował wolnościowym wartościom, bez jaj. ale taki rząd sobie Irańczycy po rewolucji wybrali, więc taki mają.

  2. jak czytam że “to tak jak u nas” to szlag mnie jasny trafia !!!! ciekawe czy takie głupoty na temat rządu mógłbyś napisać w Iranie ???? guzik wiesz i na temat ACTA jak i zapewne na większość innych rzeczy w swoim ograniczonym rozumie …

  3. Wybrali sobie sami taki rzd ? Chyba żartujesz, przecież były bprotesty po ostatnich wyborach, ale szybciutko zostały zduszone.

  4. BRAWOOOO. U nas też mogą, przynajmniej ludzie będą mogli rozmawiać o nirmalnych rzeczach a nie wciąż fejsbuk to fejsbuk tamto na fejsie sro a na ścianie siamto

  5. ja konto z gmaila usunelam tydzien temu po tym jak po zalogowaniu ZARZADANO nr telefonu..juz wiedzialam ze bedzie problem daltego zawczasu wolalam go uniknac.

  6. Tu akurat zgadzam się z IRANEM … Jest to jedyna ostoja na świecie, która nie poddała się jeszcze amerykanizacji … pewnie korea płn. Cała reszta liże d… ameryce, nie wyłączając Polski

  7. Tyle ze u nas Tuska obalą za ACTA ( poczekajcie do następnych wyborów, internauci mu tego ni darują :))) a w Iranie to niemożliwe.

  8. … internet już nie będzie tym czym kiedyś był … wszystko idzie do przodu , ale nasze życie zmierza ku chaosowi … a potem będzie wielki wybuch … 😉

  9. facebooka tępić należy dobrze zrobili, nie życzę sobie jego reklam na każdej stronie i w co 5 programie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *