Miejcie się na baczności. Z najnowszych badań wynika, że kolekcjonowanie znajomych na Facebooku i częste aktualizowanie statusu to najkrótsza droga do narcyzmu. Zakochani w sobie mają na portalu najwięcej wirtualnych przyjaciół. To społecznościowi wazeliniarze pozbawieni empatii.

O sprawie donosi Mashable. Wiekopomnego odkrycia dokonali naukowcy z Western Illinois University (USA). Uczeni odkryli związek pomiędzy liczbą znajomych i aktywnością na Facebooku a skłonnością do narcyzmu.

Badanie przeprowadzono na grupie 300 królików doświadczalnych. Respondenci wypełniali specjalny kwestionariusz. Wnioski opublikowano na łamach magazynu “Personality and Individual Differences”.

I tak mężczyźni z zapędami narcystycznymi najczęściej hołdują swojej próżności aktualizując statusy zaś kobiety z lubością publikują krzykliwe zdjęcia, na których chętnie prężą swoje ciała. Bez względu na płeć zakochani w sobie bez wytchnienia upiększają swoje facebookowe “fankluby”. To oni najczęściej zmieniają zdjęcia profilowe. I nie mają do siebie dystansu.

Naukowcy podkreślają, że nie sposób określić sztywnej granicy liczby znajomych, po przekroczeniu której mamy do czynienia z narcyzmem. Niemniej jednak wraz ze wzrostem tej liczby rośnie skłonność do samouwielbienia.

Facebookowi narcyzi najczęściej piszą w pierwszej osobie. W ich statusach pojawiają się zaimki “ja”, “mój”, itd.

Kto z Was czuje się społecznościowym narcyzem?

Artykuł odtworzony z archiwalnej strony. Przepraszamy za ewentualne różnice.

14 Replies to “Kolekcjonujesz znajomych? Jesteś narcyzem!

  1. Gromadzenie ‘znajomych’ za wszelką cenę, na ilość, na portalach społecznościowych – świadczy raczej o niskiej samoocenie i zakompleksieniu.

  2. ja mam 1015 znajomych, nie dlatego, że jestem narcyzem, a dlatego, że jestem organizatorem koncertów i chcę trafiać do szerszego grona odbiorców. bzdury tu piszecie

  3. Sama prawda, zgadzam się z tym artykułem w 100%. kolekcjonowanie pokemonów i tyle, szpan przed innymi że jaki/a ja to fajny/a jestem bo mam tyle znajomych. tylko ze 80% z nich nie znam, to zakompleksieni ludzie mający po 800znajomych 😀 to jest żałosne takie zbieractwo. znajomi to ludzie z którymi utrzymuje jakiś kontakt a przede wszystkim których znam z reala!!!

  4. Ja mam 876. Nie znam żadnego ale bawią mnie ich wiadomości w stylu: “Maleńka, może na lunch”? Barany naiwne ;]

  5. Ja nie mam tego gówna nie zakładam profilu na żadnym żydowskim portalu szpiegowskim. Pozdrawiam nie zarażonych FB i NK i innymi badziewiami

  6. Wszyscy co maja facebooka są dla mnie jak bachory z przedszkola co prowadzą pamiętnik, tyle że dzieci prowadzą go dla siebie, a wy chwalicie się każdym gufnem przed całym światem, nikogo to nie obchodzi, a wy się cieszycie że macie “znajomych”, trzeba być debilem…

  7. hehehe ale bzdury co was to obchodzi to kim kto jest lepiej patrzcie na siebie na swoje zycie i na to jacy wy jestescie jak zyjecie a nie to ile kto ma znajomych na fc jesli nie odpowioada wam to co ludzie tam pisza poprostu nie korzystajcie z tego portalu i po sprawie 🙂

  8. No tu raczej mowa o tych co mają ponad 1000 znajomych. Ps. Problemy z czytaniem ze zrozumieniem? 😀 97 to normalna liczba, ale 1200 to już chyba coś nie tak. Rozumiem celebrytów, ale zwykli ludzie to faktycznie kwestia kompleksów albo narcyzmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *