W kwietniu odsetek spamu w ruchu e-mail zwiększył się o 2,2 proc. w porównaniu do poprzedniego miesiąca i wynosił średnio 77,2 proc. Odnotowano również kilka sporych zmian w geograficznym rozkładzie źródeł spamu. Polska niechlubnie awansowała z 18. na 11. miejsce rankingu – w kwietniu z Polski pochodziło 2,1 proc. globalnego spamu.

Najistotniejszą zmianą miesiąca był wzrost ilości spamu pochodzącego ze Stanów Zjednoczonych, które awansowały aż o 18 pozycji, zapewniając sobie drugie miejsce pod względem ilości rozprzestrzenianych niechcianych wiadomości. Zwiększyła się również ilość spamu pochodzącego z Chin – o 5 punktów procentowych – w wyniku czego państwo to znajduje się obecnie na 5 miejscu w rankingu największych źródeł spamu na świecie. Z kolei odsetek niechcianych wiadomości rozsyłanych z Indonezji zmniejszył się o 5,2 punktu procentowego, co sprawiło, że państwo to odnotowało spadek o 10 miejsc i ostatecznie uplasowało się na 12. miejscu.

W porównaniu z marcem Polska awansowała o 7 miejsc. W kwietniu 2012 r. z naszego kraju pochodziło 2,1 proc. globalnego spamu.

Spamerzy, którzy rozprzestrzeniają szkodliwy kod i wiadomości phishingowe, nadal szukają najłatwiejszego sposobu dotarcia do użytkowników komputerów. W kwietniu analitycy wykryli spam, który na pierwszy rzut oka wyglądał na zwykłą szkodliwą wysyłkę, która miała przypominać oficjalne powiadomienie od Facebooka. Wiadomość e-mail, rzekomo pochodząca z tego popularnego portalu społecznościowego, stanowiła prośbę o przyjęcie zaproszenia do grona znajomych na Facebooku. Jednak zawarte w wiadomościach odsyłacze prowadziły użytkownika do zainfekowanych stron na Wikipedii i Amazonie.

W ruchu spamowym pojawiły się również wiadomości phishingowe żerujące na fanach, którzy z niecierpliwością czekali na premierę gry Diablo III. Nadawcy takich wiadomości obiecywali użytkownikom możliwość zagrania w wersję beta Diablo III przez określony czas. Jednak w tym celu musieli podać informacje dotyczące ich konta w serwisie battle.net (zasób, w którym przechowywane są informacje dotyczące konta na platformie producenta Diablo III – firmy Blizzard). Naturalnie, odsyłacz w wiadomości e-mail nie prowadził do wskazywanej strony, ale do strony phishingowej.

W kwietniu do akcji ponownie wkroczył spam polityczny, którego ofiary stanowili głównie czytelnicy ze Stanów Zjednoczonych i Francji. Wzmianki o Baracku Obamie pojawiały się w wiadomościach e-mail równie często, jak w pierwszym roku po wyborach. Co więcej, nazwisko Obamy jest wykorzystywane nie tylko w mailach politycznych obnażających kierunek jego polityki lub zawierających zarzut, że prezydent Stanów Zjednoczonych boi się przegrać w nadchodzących wyborach, ale również w wiadomościach reklamujących cały wachlarz tradycyjnych produktów spamerów. Przykładem może być pojawienie się jego nazwiska w masowej wysyłce spamowej oferującej Viagrę.

—-

źródło: Kaspersky Lab

Wpis z archiwalnej wersji. Przepraszamy za ewentualne zmiany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.