Potężne trzęsienie ziemi o sile 8,9 stopnia w skali Richtera nawiedziło Japonię. Jego następstwem była fala tsunami. Okazało się jednak, że nie jedynym. Specjaliści z Trend Micro niemal natychmiast po katastrofie zaobserwowali ataki typu black hat SEO.
Niezwłocznie po otrzymaniu niepokojących sygnałów eksperci o zaczęli monitorować internet i szukać kolejnych ataków. W wyszukiwarkach pojawiło się wiele stron internetowych zawierających podlinkowane frazy odnoszące się do trzęsienia ziemi w Japonii.
Jedna z nich wykorzystywała wyrażenie „ostatnie trzęsienie ziemi w Japonii” i prowadziła do jednego z fałszywych programów antywirusowych określanego jako Mal_FakeAV-25.
Cyberprzestępcy od dawna wykorzystują do swych celów zainteresowanie informacjami związanymi z ważnymi dla świata wydarzeniami. Ataki typu black hat SEO prowadzące do fałszywego oprogramowania antywirusowego to nadal bardzo popularna forma zagrożeń sieciowych. Podczas szukania informacji na temat najnowszych wydarzeń najlepiej korzystać ze sprawdzonych i znanych mediów. Zminimalizuje to ryzyko stania się ofiarą ataku typu black hat SEO – mówi Filip Demianiuk, Regional Technical Manager CEE, Russia & CIS.
Nadto można spodziewać się, że w najbliższym czasie także na Facebooku pojawią się fałszywe linki odnoszące się do trzęsienia ziemi w Japonii. Hakerzy po raz kolejny mogą posłużyć się clickjackingiem – złodziejskie linki przekierują użytkowników Facebooka do stron zaprogramowanych przez cyberprzestępców.
Artykuł odtworzony z archiwalnej strony. Przepraszamy za ewentualne różnice.
Dla tych, co cenią sobie nietuzinkowe podejście i świeże spojrzenia.