Cyberprzestępcy wiedzą, że na Facebooku nie brakuje naiwnych użytkowników. I właśnie dlatego zafundowali im kolejny malware. To nowa wersja złośliwego oprogramowania Ice IX, która żąda od facebookowiczów podawania numerów kart kredytowych – donosi serwis pcworld.com.

Społecznościowy Ice IX wyświetla dodatkowe okienko podczas logowania do Facebooka. Pop-up wygląda tak, jakby był zintegrowany ze stroną główną portalu społecznościowego. Złośnik prosi namierzonych użytkowników o podanie wszelkich szczegółów dotyczących kart kredytowych, w tym numerów, danych osobowych, adresów i kodów CVV, które umożliwiają dokonywanie transakcji także w internecie.

Tuż po wypełnieniu formularza informacje przekazywane są do złodziei, by ci mogli jak najszybciej skorzystać z cudzych pieniędzy.

Eksperci podkreślają, że wykorzystując w swoich działaniach portale społecznościowe cyberoszuści zwiększają krąg potencjalnych ofiar. Najbardziej podatni na kanty są użytkownicy, którzy płacą kartami kredytowymi za wirtualną walutę Facebooka.

W odpowiedzi na informację o nowej wersji Ice IX przedstawiciele społecznościowego giganta informują, że portal nigdy nie prosi o podawanie numerów kart kredytowych podczas logowania. W trakcie logowania Facebook żąda tylko nazwy użytkownika i hasła.

Wpis z archiwalnej wersji. Przepraszamy za ewentualne zmiany.

9 Replies to “(UWAGA!) Nowy malware na Facebooku!

  1. Gość “Ale debili nie brakuje ;] głupich nie sieją, niestety.” Niestety? A chciałbyś/chciałabyś, żeby siali?

  2. Ha! Niedługo będą prosić o przesłanie kluczy do mieszkania i samochodu, a także o PINy do kart, zaś dekle będą je naiwnie wysyłać :-?. Przerażające…

  3. bo ludzie coraz mniej mysla za siebie, tylko chca by kontrole nad ich zyciem sprawowal ktos inny, by czuc sie bezpieczniej. a co za tym idzie? wiemy wszyscy. jak ktos ma gowno w glowie to niech tak bedzie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.