Po raz kolejny okazuje się, że Facebook jest dziurawy jak polskie drogi. Zdjęcia z portalu mogą „zmartwychwstać” w internecie nawet kilka miesięcy po ich skasowaniu – donosi Mashable. Społecznościowy gigant bije się w piersi i obiecuje szybką naprawę błędu.

Jak odkopać w sieci rzekomo usunięte zdjęcia? To proste – wystarczy wkleić w okno przeglądarki bezpośredni link do fotografii. Po skasowaniu kadr znika co prawda z albumu i Osi czasu, lecz w dalszym ciągu można go wyssać z internetu.

W regulaminie Facebooka („Oświadczenie dotyczące praw i obowiązków”) czytamy:

„Użytkownik jest właścicielem wszystkich treści i informacji publikowanych przez siebie w serwisie Facebook i może określać sposób udostępniania ich poprzez ustawienia prywatności oraz ustawienia aplikacji. Oprócz tego:

1. (…)

2. Usunięcie zawartości objętej prawem do własności intelektualnej odbywa się w sposób podobny do opróżnienia kosza na komputerze. Niemniej jednak użytkownik przyjmuje do wiadomości, że kopia zapasowa usuniętej zawartości może być przechowywana przez uzasadniony okres czasu (ale nie będzie udostępniana innym)”.

Podobno portal cały czas pracuje nad skróceniem czasu przechowywania kopii zapasowych.

Po raz pierwszy o problemach z definitywnym kasowaniem zdjęć z Facebooka raportowała w 2009 roku Ars Technica. Minęły trzy lata, o problem nie został rozwiązany. Chociaż Frederic Wolens, rzecznik prasowy portalu twierdzi, że usunięte fotografie znikają z sieci najpóźniej 45 dni po skasowaniu.

Dlatego też przed udostępnieniem jakichkolwiek zdjęć na Facebooku warto kilka razy się zastanowić, by uniknąć ewentualnej kompromitacji.

Artykuł odtworzony z archiwalnej strony. Przepraszamy za ewentualne różnice.

23 Replies to “Wpadka Facebooka: Skasowane zdjęcia żyją w sieci!

 1. skasowałem swoją galerię pół roku temu, katalog pusy, a w opisie jakaś fantastyczna liczba zdjęć 🙂

 2. Za obrazę narodowości żydowskiej własnie skopiowałem i zrobiłem skreen ekranu i wysłałem zawiadomienie do prokuratury oraz powiadomiłem portal o przechowaniu danych IP postu w celach procesowych ponieważ zaistniało podejrzenie przestępstwa. Pozdrawiam. Proszę nie obrażać ludzi.

 3. liczba przy napisie ZDJĘCIA to liczba zdjec na ktorych jest sie oznaczonym np przez znajomych.nie chodzi o te zdjecia,ktore my dodalismy 🙂

 4. ty rowniez dopusciles sie przestepstwa ! uzywajac nazwy instytucji panstwowej jako nick a tym samym podszywajac sie po w/w instytucje

 5. kiedys usunołem fb , po roku znowu założyłem konto i miałem wszystkich znajomych oraz starą galerię

 6. google w wersji testowej juz bije facebooka:) facebook to smietnik nie przeszukiwalny googlami wiec przegra:)

 7. potęga reklamy:) jedzcie śmieci i odpadki=miliardy much nie mogą się mylić! reklama to oszustwo fałszywa informacja powinna być zakazana ukrywa wady kłamie o nieistniejących zaletach

 8. Moze wkoncu ktos sie wezmie za ten gowniany portal gdzie tylko sie zakazuje cos nakazuje cos pokazuje i do tego jak sie chce nie mozna z tego gowna wyjsc.czy tak powinien wygladac normalny portal z normalnymi ludzmi?

 9. To nie ma nic wspólnego z FB to jest kwestia zawartości pamięci chwilowej serwerów na całym świecie. Jeśli coś zostało odczytane to znający adres bezpośredni znajdzie to tak długo dopóki informacja o stronie znajduje się na jakimś serwerze w sieci.

 10. „ale nie będzie udostępniana innym” – ale niestety jest udostępniana innym. Wszystkim innym znającym bezpośredni link do fotki. Nawet nieznajomym. Jaka jest definicja udostępniania?

 11. Pół roku temu było o tym na prison planet , dodatkowo fb szpieguje jakie strony przeglądasz nawet po wylogowaniu się .

 12. Facebook to po prostu baza danych,która docelowo przeszukiwana jest przez Echelon,a w fazie końcowej trafia na serwery superkomputera B.E.A.S.T.(Bestia po angielsku) w Brukseli.Europo witaj nas.Nie chcę obrażać Żydów,bo Jezus też był Żydem i jest to dla mnie Syn Boży,Bóg i jednocześnie największy autorytet.A odnośnie FB,to nikt przecież Wam nie każe wrzucać jakiś kompromitujących zdjęć.Poza tym większość ludzi kolekcjonuje tam znajomych,których w życiu na oczy nie widziała.I o sobie też nieraz takie baśnie piszą,że Andersen się chowa.Pozdrawiam wszystkich ludzi dobrej woli niezależnie od tego jakiej są narodowości.A reszta,która zieje zamęt i chce rządzić zrzucając swoje jarzmo na Nasze barki chcę Wam przypomnieć o tym,że nawet HAARP wam nie pomoże jak przyjdzie Sędzia Sprawiedliwy.W hiroshimie też nie wszystko wyparowało.Amerykany to ukrywały,ale w centrum wybuchu bomby atomowej ostal się dom.Wszystko wyparowało oprócz niego.Wewnątrz odmawiano różaniec:(Głupie koraliki?

 13. kazdy portal robi cos takiego. zasada jest prosta – bazy danych. po kliknieciu usun zdjecie, otrzymuje ono taki atrybut (np. 0), ktory nie zezwala na wyswietlanie zdjecia poprzez portal..

 14. prokuratura Za obrazę narodowości żydowskiej własnie skopiowałem i zrobiłem skreen ekranu i wysłałem zawiadomienie do prokuratury oraz powiadomiłem portal o przechowaniu danych IP postu w celach procesowych ponieważ zaistniało podejrzenie przestępstwa. Pozdrawiam. Proszę nie obrażać ludzi.WAL SIE CWELU

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.