W 2012 roku rządy i duże korporacje na całym świecie będą musiały uważać na rosnącą liczbę zagrożeń ze strony cyberprzestępców. Drastycznie wzrośnie nie tylko liczba ataków ukierunkowanych na instytucje państwowe i duże korporacje, ale również zakres celów ataków – uważają eksperci z Kaspersky Lab.

– Obecnie większość incydentów cyberprzestępczych dotyka firmy oraz organizacje państwowe działające w przemyśle militarnym, w branży finansowej, hi-tech oraz badań naukowych. W 2012 roku ich celem staną się również firmy z sektora wydobycia zasobów naturalnych, transportu, energetycznego, spożywczego i farmaceutycznego, jak również organizacje świadczące usługi internetowe oraz z zakresu bezpieczeństwa IT – mówi Aleksander Gostiew, autor raportu „Prognoza dotycząca cyberzagrożeń dla 2012 r.” Zwiększy się zasięg geograficzny ataków, który wykroczy poza Europę Zachodnią oraz Stany Zjednoczone i obejmie Europę Wschodnią, Bliski Wschód i Azję Południowo-Wschodnią.

Specjaliści przewidują, że w obliczu rosnącej konkurencji między firmami z branży bezpieczeństwa IT, które analizują ataki ukierunkowane i zapewniają przed nimi ochronę, cyberprzestępcy zmienią stosowane metody ataków. Wzrost świadomości odnośnie problemu luk w zabezpieczeniach systemów operacyjnych i aplikacji zmusi osoby atakujące do szukania nowych narzędzi. Konwencjonalna metoda ataków polegająca na wykorzystywaniu załączników do e-maili, które zawierają szkodliwe programy atakujące poprzez luki w zabezpieczeniach, stanie się z czasem mniej efektywna, wzrośnie natomiast popularność ataków za pośrednictwem przeglądarek.

Według prognozy w 2012 roku haktywiści nadal będą przeprowadzać ataki na organizacje państwowe i firmy, głównie z pobudek politycznych. Aleksander Gostiew uważa, że w porównaniu z podobnymi atakami w 2011 r. będzie to istotny trend. Z drugiej strony haktywizm może być wykorzystywany jako taktyka odwrócenia uwagi od innych typów ataków.

Wysoce zaawansowane szkodliwe programy, takie jak Stuxnet i Duqu, tworzone przy wsparciu władz państwowych, pozostaną zjawiskiem unikatowym. Ich pojawianie się będzie miało związek z napiętymi stosunkami między określonymi państwami. Według Aleksandra Gostiewa, w 2012 roku cyberkonflikty będą dotyczyły tradycyjnych osi konfrontacji: Stany Zjednoczone i Izrael kontra Iran oraz Stany Zjednoczone i Europa Zachodnia kontra Chiny. Wzrośnie popularność bardziej podstawowych rodzajów broni pozwalających na zniszczenie danych w określonym czasie, takich jak „kill switch” (aplikacja pozwalająca na natychmiastowe wyłączenie systemu), bomby logiczne itd., ponieważ ich tworzenie jest łatwiejsze. Produkcja takich programów może być zlecana prywatnym kontrahentom angażowanym przez agencje wojskowe lub rządowe. W wielu przypadkach zleceniobiorca nie będzie świadomy celów, do jakich zostanie wykorzystany stworzony przez niego program.

Jeżeli chodzi o zagrożenia mobilne, eksperci z Kaspersky Lab spodziewają się, że Android firmy Google nadal będzie najpopularniejszym celem ataków mobilnego szkodliwego oprogramowania. Wzrośnie także liczba ataków wykorzystujących luki w zabezpieczeniach. Specjaliści przewidują pojawienie się pierwszych mobilnych ataków drive-by (przeprowadzanych podczas przeglądania stron WWW lub czytania e-maili) oraz mobilnych botnetów – sieci zainfekowanych smartfonów kontrolowanych przez cyberprzestępców. Rozpowszechni się mobilne szpiegostwo, które prawdopodobnie będzie obejmowało kradzież danych z telefonów komórkowych oraz śledzenie osób przy użyciu ich telefonów i usług geolokalizacji.

—-

Źródło: Kaspersky Lab

Artykuł odtworzony z archiwalnej strony. Przepraszamy za ewentualne różnice.

19 Replies to “Cyberzagrożenia i cyberkonflikty w 2012 roku (RAPORT)

  1. hakerow powinni za jaja wieszac w publicznych miejscach. ku przestrodze. banda sfrustrowanych kolesi, z ktorymi zadna laska nie chciala isc do lozka.

  2. Taaa jasne… akurat w 2012, punkt godz. 0:01 zaczną atakować na potęgę bo teraz siedzą i nic nie robią, czekają specjalnie na 2012… co za bzdura, to tak jakby dać niusa: w 2012 synoptycy spodziewają się słońca w lato i śniegu w zimę 😀

  3. skoro o tym piszą, to moze tak być, tylko niekoniecznie ze strony hakerów. W końcu na kogoś trzeba wskazać, żeby był spokój.

  4. No to tylko czekać na wirusy mobilne! Komórki z zapalającymi się bateriami będą w sam raz! Wystarczy taki trojanik, bateryjka się”samo zapali” i szpanerowi jajca upali! 🙂 W sumie fajna wizja skutków zapieprzania za coraz to nowszymi gadżetami 🙂

  5. „Gość hakerow powinni za jaja wieszac w publicznych miejscach. ku przestrodze. banda sfrustrowanych kolesi, z ktorymi zadna laska nie chciala isc do lozka.” – Według mnie, to ty jesteś sfrustrowanym nieudacznikiem i piszesz o czymś, o czym słyszałeś tylko z tanich portali plotkarskich. Większość hakerów pracuje w korporacjach na bardzo dobrze płatnych stanowiskach od bezpieczeństwa. Ataki sązlecane przez korporacje, konkurencję i rządy. Ci ludzie mają taką wiedzę, o jakiej nawet lamerze nie jesteś w stanie śnić. Mylisz Hakerów ze Skrypt Kiddies. Haking nigdy nie jest bez celu.

  6. mylne są pojęcia powielane przez media. Cracker, Hacker i Hacktywista różne są nazwy i co innego znaczą. Hacktywiści czy robia z pobudek czy nie to jest interesujący temat

  7. Poczytajcie definicje słowa hacker!! To cracker jest przestępcą. To że niedouczone media tak określają ludzi, którzy są w stanie sprawdzić i złamać zabezpieczenia nie oznacza że to jest prawda. Pozdrowienia HACKER.

  8. komtarz pierwszej osoby jest nieodpowiedni , chyba sobie nie zdajesz sprawy ile ktos taki musi spedzic czasu przed kompem zeby sie nauczyc tego i owego a potem zablysnac w zyciu swoimi umiejetnosciami , no i po za tym to mam zal dla ciebie ze ty nie potrafisz sie na tyle zmotywowac zeby sie nauczyc w zyciu tego co ci sie sprzyda!!! ZAL

  9. Jest takie przysłowie, okazja czyni złodzieja. całe steki uaktualnień windowsa, dziury w zabezpieczeniach androida… i o czym my mówimy? Za to gdy chcę kupić cokolwiek i zerknę w necie, mam stada ogłoszeń z branży. Jednym słowem etyka umarła, liczy się kasa i wsparcie rządzących, aby jedni i drudzy mieli kasę!

  10. Najważniejsze, że Polska w budowie. Bramki na każdej autostradzie, benzyna po 6zł. Budujemy Polskę. Drogi już wybudowalismy. Teraz ponoc przyszła pora na budowanie kolei.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *