Jeszcze kilkanaście lat temu głównym zajęciem najmłodszych były spotkania z rówieśnikami, podwórkowe zabawy, a aktywność w internecie ograniczała się w przypadku dzieci do gier. Dziś najmłodsi użytkownicy internetu mają prawdziwego bzika na punkcie portali społecznościowych i chętnie dzielą się na nich swoją prywatnością. Mało tego. Dzieci bezmyślnie podają swoje dane. A to wina rodziców, którzy powinni sprawować pieczę nad internetową aktywnością swoich pociech.

Z badania zlecanego przez Komisję Europejską w ramach projektu dotyczącego zagrożeń i bezpieczeństwa dzieci w Internecie – EU Kids Online wynika, że aż 58 proc. polskich dzieci w wieku od 9 do 12 lat ma profile na portalach społecznościowych – donosi „Rzeczpospolita”. Średnia unijna to 38 proc.

Wyniki raportu są szokujące tym bardziej, że wg regulaminu np. Facebooka z serwisu mogą korzystać osoby, które ukończyły 13. rok życia. Dzieci kłamią przy podawaniu wieku, a administratorzy popularnej społecznościówki coraz częściej kontratakują. Każdego dnia Facebook wyrzuca ok. 20 tysięcy swoich użytkowników. Konta tracą dzieci poniżej 13. roku życia, które nielegalnie korzystają z serwisu https://www.fejsik.pl/Codziennie… . Podobnych obostrzeń nie ma serwis NK. Jak polski portal chroni dzieci? Zabrania „podejmowania działań w celu nawiązania kontaktu z małoletnim poniżej lat 15 w kontekstach seksualnych”. W regulaminie.

Wróćmy jednak do raportu EU Kids Online. Badanie przeprowadzono w 25 krajach Europy. Wzięło w nim udział 25 tys. dzieci (9-16 lat) i ich rodzice. Dlaczego dzieci nie dbają o prywatność w sieci? Nie wiedzą, że mogą ją chronić: – Najmłodsze rzadziej niż starsze korzystają z możliwości chronienia prywatności na portalach i są też mniej świadome, że takie możliwości istnieją – mówi „RZ” prof. Sonia Livingstone z London School of Economics and Political Science, która kieruje projektem EU Kids Online.

W zestawieniu krajów, w których dzieci korzystają z serwisów społecznościowych Polska zajęła drugie miejsce tuż za Holandią, gdzie aż 70 proc. najmłodszych (9-12 lat) ma konta na portalach społecznościowych. Najniżej w rankingu znaleźli się młodzi Francuzi – tylko 20 proc. z nich korzysta ze społecznościówek.

Dlaczego dzieci zakładają konta na portalach? Dla szpanu, pod presją kolegów, bo to przecież modne i obowiązkowe. Eksperci alarmują, że najmłodsi internauci zbyt rzadko korzystają z możliwości założenia prywatnego profilu dostępnego tylko dla znajomych.

Robią to samo, co dorośli. Poziom informacji, których udzielamy obcym osobom w sieci, jest porażający. Gdyby ktoś zapytał na ulicy, jaki mamy samochód albo gdzie byliśmy na wakacjach, to nie odpowiedzielibyśmy, ale bez oporów dzielimy się tymi informacjami z tysiącami obcych ludzi w Internecie – mówi „RZ” – Jakub Śpiewak, prezes Fundacji Kidprotect.pl.

Artykuł odtworzony z archiwalnej strony. Przepraszamy za ewentualne różnice.

One Reply to “Dzieci uzależnione od mediów społecznościowych (RAPORT)”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *