Miłośnicy kolarstwa z pewnością niejednokrotnie obserwowali zmagania zawodników z różnych regionów świata podczas wyścigu Giro d’Italia. Jest to jeden z najbardziej prestiżowych tego typu zawodów, który może pochwalić się wieloletnią historią i rzeszą fanów, którzy to widowisko śledzą zarówno na trasie tego wyścigu, jak i przed ekranami telewizorów. W Polsce jednak wiele osób nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, czym jest Giro d’Italia. Co warto wiedzieć o tym wyścigu? Podpowiadamy.

Czym jest wyścig Giro d’Italia?

Giro d’Italia to wieloetapowy wyścig kolarski z niezwykle długą tradycją, który odbywa się we Włoszech co roku od 1909 roku. Po raz pierwszy impreza ta odbyła się właśnie w 1909 roku z inicjatywy La Gazzetta dello Sport. Obecnie jego organizatorem jest RCS MediaGroup, który jest właścicielem La Gazzetta dello Sport, czyli inicjatora tej imprezy. Giro d’Italia to wyścig, który wchodzi w skład tzw. Wielkich Tourów, a więc najważniejszych kolarskich wyścigów etapowych świata, do których grona należy również na przykład Tour de France. Rozgrywany jest on głównie na terytorium Włoch, jednak jego trasa prowadzi również poza granicami tego kraju w zależności od konkretnej edycji. Nierzadko etapy poszczególnych rywalizacji odbywały się w innych europejskich państwach, na przykład w 2018 roku prowadziły nawet przez Izrael.

Co warto wiedzieć o Giro d’Italia?

Pasjonaci kolarstwa powinni wiedzieć o tym, że Giro d’Italia to wyścig, który rozgrywa się zazwyczaj w maju, a poszczególne etapy trwają prawie miesiąc. W tym roku Giro d’Italia zakończy się w Rzymie wokół Koloseum. Jak informują specjaliści, którzy prowadzą stronę: https://rankinglegalnych.pl/, w tym roku całkowity dystans tego wyścigu będzie wynosił 3321,2 km. Z kolei całkowita odległość do pokonania to 42 900 m. Zawodnicy będą przejeżdżali przez trzy pasma górskie, takie jak Alpy, Apeniny i Dolomity. 6 met znajdzie się na szczytach. Zawodnicy będą mieli przed sobą 8 sprintów oraz dwie próby czasowe.

 

Wyścig ten przyciąga przed ekrany telewizorów wielu pasjonatów kolarstwa ze względu na to, że jest szybki i nastawiony na konkurencję. W historii tego wyścigu miały miejsce jednak również śmiertelne wypadki. W Giro d’Italia kolarze zmarli wskutek odrażeń, które odnieśli w 1952, 1976, 1986 i 2011 roku. Na początku w wyścigu tym brali udział głównie Włosi, a po raz pierwszy trasę tę najszybciej ukończył Szwajcar dopiero w 1950 roku. Obecnie Tour ten jest niezwykle popularny. Dlatego bierze w nim udział wielu zawodników różnych narodowości. Dzięki temu trudno jest wskazać pretendenta do wygranej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *