Hodowcy fanów powinni mieć się na baczności. „Rzeczpospolita” wyjaśnia, że „osoba czerpiąca korzyści ze sprzedaży stron fanowskich uzyskuje przychód, który trzeba opodatkować i wykazać w PIT”. Dziennik słowem nie wspomina o tym, że tego typu handel jest niezgodny z regulaminem Facebooka.

„Zabronione jest przekazywanie swojego konta (a także strony lub aplikacji, którą się zarządza) innej osobie, bez wcześniejszego uzyskania naszego zezwolenia w formie pisemnej” – czytamy w regulaminie portalu Marka Zuckerberga https://www.facebook.com/legal/… . Trudno przypuszczać, by jakikolwiek hodowca fanów starał się o pisemną zgodę na przekazanie lub sprzedaż fan page’a. Z tego prosty wniosek, że 99 proc. tego typu transakcji to oszustwo.

Tylko w ciągu dwóch ostatnich miesięcy 2011 roku na Allegro sprzedano 1,3 „lajków” w 323 aukcjach. Najdroższy fan page poszedł za ok. 13 tys. zł (138 tys. fanów). Ogólnie farmerzy zarobili ponad 77 tys. zł – wynika z raportu przygotowanego przez serwis Manubia.pl.

Według Ministerstwa Finansów przedsiębiorczy internauci powinni podzielić się zyskiem ze sprzedaży stron fanowskich z fiskusem. Co warte podkreślenia w przepisach nie ma definicji pojęcia „fan page”. Ale to w niczym nie przeszkadza:

„Nie zmienia to faktu, że jest to profil publiczny, który został stworzony na Facebooku w celu promowania różnych marek czy konkretnych produktów, artystów itp. Może być przedmiotem transakcji. Sprzedaż takiej strony to przychód dla sprzedającego” – cytuje opinię resortu finansów „Rz”.

I tak w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dochody z handlu fanami mogą być opodatkowane 19-proc. podatkiem liniowym. W przypadku osoby fizycznej podatek obliczamy według skali (18 lub 32 proc.).

Naiwność resortu finansów przechodzi nasze najśmielsze oczekiwania. Trudno się bowiem spodziewać, by farmerzy dzielili się z fiskusem pieniędzmi zarobionymi na łamaniu regulaminu Facebooka.

I na deser. Jeden z ekspertów cytowanych przez dziennik uważa, że transakcje sprzedaży fanów w przypadku małych przedsiębiorców powinny być w określonych przypadkach obłożone 23 proc. stawką VAT.

Co Wy na to?

Wpis z archiwalnej wersji. Przepraszamy za ewentualne zmiany.

2 Replies to “Hodujesz fanów? Płać podatki!

  1. Pan Michał kasował za strony masę pieniędzy. O rachunku można było pomarzyć. Sprzedaż była nielegalna i Facebook zablokował stronę Pana Michała. Pieniądze przepadły tak samo jak Pan Michał. Nie dość tego że moja strona została zablokowana ale okazało się że wszystkie strony Pana Michała które sprzedawał zostały usunięte.(Michael Mode) Co na to Pan Michał. Oświadczył raz że to moja wina a raz że dogada się. Czego nie zrobił. Kasa przepadła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *