Jak sprawić, by rozmowy sprzedażowe były udane

Pomimo wielu kanałów, którymi możesz dotrzeć do swojej grupy docelowej, rozmowy telefoniczne wciąż mają znaczenie. Podobnie jest z kampaniami telesprzedaży. Dokładne przygotowania i wydajne oprogramowanie call center w chmurze pomogą Ci osiągnąć cele sprzedażowe. Przeczytaj nasze wskazówki dotyczące telesales, jak zwiększyć konwersję sprzedaży i zamknąć więcej transakcji podczas rozmów wychodzących.

Proste wskazówki, jak sprawić, aby rozmowy sprzedażowe zakończyły się sukcesem

1.   Ustal jasne cele sprzedaży

Co chcesz osiągnąć dzięki swojej kampanii? To pierwsze pytanie, które musisz sobie zadać, planując ją. Przedyskutuj z członkami swojego zespołu, jaki cel chcesz osiągnąć (na przykład, aby zamknąć x sprzedaży dziennie). Pomoże Ci to w śledzeniu postępów.

2. Bądź przygotowany.

W dzisiejszych czasach mamy informacje na wyciągnięcie ręki, więc zrobienie researchu na temat Twojego prospektu przed rozmową telefoniczną nie wymaga zbyt wiele wysiłku. Wykorzystaj potencjał internetu i mediów społecznościowych tak bardzo, jak to tylko możliwe. Dzięki temu dowiesz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć o swoim prospekcie: biznes, potrzeby, zainteresowania, ostatnio wygrane kontrakty itp. Poinformowany oznacza uzbrojony lub w Twoim przypadku mający większe szanse na sukces.

3. Postępuj zgodnie ze skryptem rozmowy

Dobrze napisany skrypt rozmowy może stać się Twoim przewodnikiem, który pomoże Ci dostarczyć jasną i pewną wiadomość do Twojego prospektu. Dzięki niemu oszczędzasz czas, ponieważ nie zastanawiasz się zbyt długo nad tym, co powiedzieć w danej sytuacji i możesz skupić się na tym, co mówi Twój potencjalny klient. Daje Ci to również szansę na dopracowanie metodologii sprzedaży i zwiększenie wydajności zespołu sprzedażowego.

4.Zwróć uwagę na powitanie

Dobra linia otwarcia zwiększa Twoje szanse na sukces w sprzedaży. Powinna być uprzejma, pozytywna i sprawić, że twój prospekt poczuje, że otrzyma jakąś korzyść z tej rozmowy. Zacznij od przywitania, krótkiego wprowadzenia i unikaj zwrotów typu “Wiem, że jest Pan/Pani zajęty/a…”. Może to zepsuć Twoją rozmowę od samego początku, ponieważ sprawia, że osoba zgadza się, że jest zajęta, nawet jeśli nie jest to prawda. Powiedz coś w stylu “Czy jest Pan wolny, aby porozmawiać przez kilka minut?”. To również sprawia, że twój prospekt zgadza się, ale jest to bardziej korzystne dla ciebie, prawda?

5. Wykorzystaj filozofię ABC do pokonywania zastrzeżeń

Obiekcje są nieuniknione w rozmowach sprzedażowych. Klasycznym z nich jest to, że prospekt jest w tej chwili zbyt zajęty. CallCentreHelper zaleca stosowanie tzw. filozofii ABC (Acknowledge, Bridge, Close). Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić po usłyszeniu obiekcji, jest powiedzenie, że rozumiesz, że prospekt jest bardzo zajęty. Jest to część potwierdzająca. Następnie mówisz, że produkt, który sprzedajesz, jest zaprojektowany tak, aby pomóc zajętym ludziom. To znaczy, że budujesz most od uznania do swojego produktu. A na koniec wracasz do swojego skoku sprzedażowego (sales pitch) i mówisz o tym, co sprzedajesz. Jasne, ta filozofia nie jest magiczną różdżką, a twój prospekt może być naprawdę zajęty. Wtedy, należy po prostu powiedzieć, kiedy byłoby dobrze, aby zadzwonić do nich później.

6. Skup się na sprzedaży rozwiązań, a nie produktów

Głównym celem telesprzedaży nie jest sprzedaż produktu, ale rozwiązanie problemów klienta. Kiedy zaczniesz opisywać, jak twój produkt może rozwiązać problemy, które twój prospekt może mieć, natkniesz się jako ekspert w branży. Ludzie są bardziej skłonni kupować od ekspertów, a nie od zwykłych sprzedawców. Jeśli wiesz o klientach z podobnymi problemami rozwiązanymi przez Twój produkt, nie wahaj się powiedzieć o tym potencjalnym klientom. To tylko zwiększy Twoje szanse na sprzedaż.

7. Dotrzymuj obietnic

Jeśli obiecałeś prospektowi, że coś zrobisz, dotrzymaj obietnicy. Niezależnie od tego, co to ma być – kolejny e-mail lub SMS, oddzwonienie – podejmij działania tak szybko, jak to możliwe. Rozwiązanie Voiptime Contact Center pozwala na wykonywanie tych czynności w jednym interfejsie, dzięki czemu możesz wysłać wiadomość z ofertą lub zaplanować callback w ciągu kilku sekund.

 

Wybierz odpowiednie oprogramowanie call center

Właściwe oprogramowanie jest równie ważne jak wszystkie Twoje plany, strategie i techniki. Może ono zautomatyzować tak rutynowe zadania jak wybieranie i ponowne wybieranie numeru, zredukować czas bezczynności i uprościć oddzwanianie. Nasze rozwiązanie Voiptime Contact Center oferuje trzy tryby wybierania: Preview, Power (Progressive) i Predictive. Każdy z nich odpowiada innym potrzebom.

Preview Dialer

Ten tryb pozwala agentowi zobaczyć kartę klienta przed połączeniem. Jeśli agent zdecyduje się nie dzwonić na ten numer, system pomija go i nie wyświetla do końca kampanii. Jest to dobre rozwiązanie, gdy kontaktujesz się z obecnymi klientami lub prowadzisz skomplikowaną sprzedaż, więc każda rozmowa wymaga czasu do namysłu. Jeśli jednak chcesz zamknąć więcej sprzedaży na zmianę, przejdź do kolejnego trybu wybierania.

Power Dialer

Ten dialer pozwala na szybszą pracę. Umieszcza on jeden numer na raz dla każdego dostępnego agenta, co zmniejsza możliwość porzuconych połączeń. Power Dialer łączy Cię tylko z połączeniami na żywo, więc nie musisz słuchać wszystkich sygnałów zajętości, automatycznych sekretarek i brzęczenia. Agenci nie widzą jednak karty klienta przed połączeniem. Ten dialer jest dobry dla małych zespołów (1+ agentów) z wiarygodną listą kontaktów.

Predictive Dialer

Ma te same zalety co poprzedni dialer: automatyczne wybieranie, wykrywanie automatycznej sekretarki itp. Jego zaletą jest inteligentny algorytm, który oblicza szybkość wybierania numeru na podstawie danych w czasie rzeczywistym. Predictive dialer od Voiptime Cloud może wybierać kilka numerów dla każdego agenta jednocześnie i robić to w momencie, gdy mają zakończyć rozmowę. W trakcie rozmowy wyświetlana jest również karta klienta. Jeśli prospekt odbierze połączenie zanim agent stanie się dostępny, usłyszy nagrany komunikat z niezbędnymi informacjami. Ten tryb jest dobry dla dużych zespołów (5+ agentów). Im więcej agentów w zespole, tym dokładniejsze są przewidywania. Predictive dialer redukuje czas bezczynności agentów i utrzymuje ich motywację. To z kolei oznacza zwiększoną produktywność.

Wniosek

Telesprzedaż to wciąż jeden z najskuteczniejszych sposobów dotarcia do potencjalnych klientów. Rozmowy telefoniczne pomagają nawiązać więcej ludzkich więzi niż inne kanały komunikacji. A jeśli masz dokładny plan i wydajne oprogramowanie call center, masz większe szanse na sukces.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *