Kawa jest jednym z ulubionych przez większość z nas napojów, bez którego nie wyobrażamy sobie dobrze zaczętego dnia. Filiżanka dobrej kawy dodaje energii, rozjaśnia umysł, pozwala na pełną koncentrację, a do tego ma pewne znaczenie towarzyskie – w końcu zaproszenie “na kawę” jest tak bardzo typowe, że na stałe weszło już do naszego słownika. Co warto wiedzieć o kawie i o czym pamiętać, spożywając ją każdego dnia i rozkoszując się jej smakiem? Czy kawę można przedawkować? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Dlaczego kawa pobudza?

Kawa ma działanie pobudzające z powodu wysokiej zawartości kofeiny. Kofeina jest jednym z podstawowych składników kawy, ma bardzo duży wpływ na nasze samopoczucie. Wielu z nas może potwierdzić, że po wypiciu filiżanki dobrej kawy, wzrasta produktywność, zmniejsza się senność i znacząco poprawia się nasze nastawienie. Trzeba jednak wiedzieć, że pomimo zbawiennego działania kofeiny, jej przedawkowanie jest niebezpieczne dla naszego zdrowia. Jak w każdej innej dziedzinie, najważniejsze jest zachowanie zdrowego rozsądku i umiaru.

Ile kofeiny jest w kawie?

Na ilość kofeiny w kawie wpływ ma wiele czynników. poczynając od jej zawartości już w pojedynczych owocach kawowca. Ponadto, na ilość kofeiny w kawie wpływ ma sposób wypalania jej ziaren. Sam proces wypalania wpływa na procesy chemiczne zachodzące w ziarnach. Ogólnie mówiąc, im jaśniejsze są ziarna po wypaleniu, tym więcej mają kofeiny w swoim składzie. Samo wypalanie ziaren ma wpływ nie tylko na moc kawy, ale w ogóle na jej walory smakowe. To dlatego profesjonalne parzenie kawy jest rytuałem, na którym najlepiej znają się mistrzowie tej sztuki.

Najpopularniejsze rodzaje kawy

Najogólniej mówiąc, kawę dzieli się na arabikę i robustę. Różnią się one od siebie przede wszystkim zawartością kofeiny. Znacznie więcej zawiera jej robusta. Prawdziwi smakosze kawy nierzadko wybierają jednak arabikę ze względu na bardziej szlachetny smak. Sporym zaskoczeniem może być fakt, że uznawane za najmocniejszą kawę espresso w rzeczywistości jest jedną ze słabszych rodzajów kaw, biorąc pod uwagę porcję kawy. Co więcej, kawy na bazie mleka nie są wcale słabsze od espresso, zmienia się jedynie ich smak. Najwięcej kofeiny w sobie zawierają duże kawy, np. americano. Warto pamiętać, że zalecana dzienna dawka kofeiny to około 5 mg na kilogram masy ciała. To dość dużo, jednak zalecanej dawki nie należy przekraczać, gdyż jej przedawkowanie może mieć negatywne konsekwencje zdrowotne. Kawę doskonałej jakości kupisz w sklepie kawawbiurze.pl.

Dowiedz się również, jak smakuje i jak zaparzana jest aromatyczna herbata Masala Chai.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *