Władze Nowego Jorku wiedzą, jak wykorzystać potencjał społecznościowego giganta do zwalczania przestępczości seksualnej. Wszyscy nowojorczycy, którzy podejrzewają, że w ich najbliższej okolicy mieszka dewiant, mogą skonfrontować swoje przypuszczenia z bazą przestępców seksualnych dostępną na Facebooku.

Jak to działa? Specjalna aplikacja ‘NY Sex Offender Locator’ https://www.facebook.com/NYSPub… pozwala na sprawdzenie danej osoby po nazwisku, kodzie pocztowym bądź miejscu zamieszkania. W przypadku wybrania tej ostatniej opcji użytkownik uzyskuje dostęp do pełnej listy przestępców seksualnych skazanych w konkretnym hrabstwie.

Ale to jeszcze nie wszystko. Po odnalezieniu kryminalisty wyświetla się jego wirtualna kartoteka – zdjęcie, dokładny rysopis, opis przestępstwa, jakiego się dopuścił i kara, na jaką został skazany.

Dlaczego udostępniono bazę przestępców seksualnych na Facebooku? Wszystko po to, by nowojorczycy mogli zapewnić bezpieczeństwo swoim najbliższym. Wystarczy przecież kilka klików by sprawdzić podejrzaną osobę. Bo kryminalista mógł już przecież wyjść na wolność.

W bazie przestępców seksualnych umieszczono informacje o 37 tys. skazanych, każdego miesiąca lista jest uzupełniana o średnio 150 nowych rekordów.

Jak oceniacie ten pomysł? Czy wizerunki polskich przestępców także powinny być publikowane na Facebooku?

Artykuł odtworzony z archiwalnej strony. Przepraszamy za ewentualne różnice.

24 Replies to “Lista przestępców seksualnych na Facebooku

 1. Internet nie powinien być jak ściana w toalecie PO mazana niezalogowanymi anonimowymi wulgaryzmami kłamstwami, POmówieniami, wyzwiskami Pl Otkami itp. a rzetelnym źródłem informacji

 2. jeśli kobieta nie miała orgazmu=był gwałt:(dowcip czemu huragany mają imiona kobiet?są ciepłe wilgotne a zabierają dom i auto:)od dziecka bawią się lalkami potem facetami im pozostają autka a do niedawna kobiet nie uczono czytać i nie miały praw wyborczych!

 3. trzeba uświadomić sobie tylko jedno, nikt nie jest anonimowy , każdy może nas sprawdzić , zważyć, zmierzy i to wszystko dzięki FB . Teraz jest to lista kryminalistów a jutro to może być lista ludzi którzy używają przekleństw , owszem cel jest szczytny bo liczy się bezpieczeństwo , ale gdzie miejsce na prywatność ?

 4. No dobrze a co z przestępcami co zmienią dane osobowe i miejsce zamieszkania. Wtedy system potencjalnego przestępcy już nie wskaże ?!

 5. no właśnie niby wszystko ok. a co się stanie jak po kilku latach odsiadki okaże sie ze gościu był niewinny? Przecież w tvp co jakis czas pojawiają sie informacje na taki temat temat..No i 2 rzecz – wszedzie pracuja tylko ludzie. – co sie stanie jak taki komputerowiec wstawi zdjecie kogos kogo nie lubi, nieakceptuje… pomyslec trzeba i o tym . Mysle ze moznaby upublicznic aletylko tych co popełniaja takie przestępstwa kolejny raz.

 6. moim zdaniem nalezalo by wszystkich skazanych prawomocnym wyorkiem napietowac udostepniajac ich wizerunek, dane osobo-poznawcze. kaxdy niech ma wtedy swiadomosc, ze anonimowosc do czasu popelnienia przestepstwa pozniej zadnego zmiluj jestes napietnowany UWAGA PRZESTEPCA

 7. Z jednej strony to dobry pomysł ale z drugiej..są ludzie,którzy zostali skazani chociaż są niewinni i chcą rozpocząć życie od nowa.Ale w jednym przypadku to jest bezprzecznie genialny pomysł.W przypadku pedofilii nie ma żadnego wyjątku!

 8. połowa komentarzy nie na temat część z nich osób nie potrafiących pogodzić się z politycznymi porażkami reszta generalnie z innej bajki. dostęp do bazy w USA ludzie mają od dawna teraz po prostu można to zrobić przez FB a nie stron policji. u nas też powinno się stworzyć taką ogólnie dostępną bazę pedofilów. chciałabym wiedzieć czy np mój sąsiad zawsze miły i uprzejmy dla mojego dziecka nie jest karanym pedofilem.

 9. prawdziwi winni być ujawniani!tacy po więzieniach!bo wiadomo ,ze wróci do tego samego po wyjściu!ale nie podejrzanych ,bo można komuś zrujnować życie!!!

 10. To często zdiagnozowani i leczący się seksoholicy. Dlaczego władze NY nie wezmą pod uwagę przestępców takich jak przestępców wszelkiej innej maści poszukiwanych listem gończym? Dlaczego nie wydadzą w ten sposób np. wszystkich dealerów narkotykowych czy ludzi skazanych za napad/pobicie? Co np. z przestępcami którzy już raz odbyli grzecznie karę, zrozumieli błąd, nie walczyli nawet o przedterminówkę i chcą gdzieś/gdziekolwiek zacząć nowe lepsze życie?

 11. TAK tak tak i jeszcze raz tak powinni ich facjaty wieszać wszędzie nawet na płotach i słupach a pedofili powinni wieszać we własnej osobie na najbliższej gałęzi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *