Dziesięć lat to dla przeciętnego człowieka niewiele, jednak dla internetu to cała wieczność. W 2002 roku na świecie było 569 milionów internautów (9,4 proc. globalnej populacji). Dziś te liczby nie robią na nikim wrażenia, bowiem obecnie aż 2,27 miliarda mieszkańców Ziemi każdego dnia spędza co najmniej cztery godziny w sieci – wynika z infografiki przygotowanej przez Best Education Sites.

Powód? Na początku lat dwutysięcznych internet był cholernie nudny. Monopolistą na rynku przeglądarek internetowych był Internet Explorer zaś portale społecznościowe dopiero raczkowały – ktoś pamięta Friendstera?

Dekada rozwoju globalnej sieci zaowocowała gigantycznym wzrostem liczby cybemaniaków. Dziś w internecie dominują portale społecznościowe z Facebookiem na czele. A i sam dostęp do cyberprzestrzeni jest łatwiejszy niż kiedykolwiek wcześniej. Kiedyś trzeba było walczyć o kabel, obecnie sieć bierze się z powietrza.

W 2002 roku było zaledwie 3 miliony stron internetowych, dziś jest ich ok. 555 milionów. Dekadę temu ściągnięcie piosenki trwało ok. 12,5 minuty, dziś średnio 18 sekund.

I jeszcze o social mediach. Dziesięć lat temu Friendster miał 3 miliony użytkowników. Dziś Facebook ma ich ponad 955 milionów.

Jakie zmiany w cyberprzestrzeni przyniesie kolejna dekada?

Wpis z archiwalnej wersji. Przepraszamy za ewentualne zmiany.

8 Replies to “Od Friendstera do Facebooka – dekada internetu i social mediów (Infografika)

  1. ale głupoty wypisujesz, windowsy i offisy za darmo…. jasne. ile ty masz lat że takie bzdury wypisujesz, “legalne” piractwo w Polsce by było i owszem ale w latach 80 i ze 3 lata lat 90 później kopiowanie było nielegalne nawet na własny użytek. ps. twoją niedojrzałość można stwierdzić po tekście że pierwsza “działka” narkotyków jest za darmo, widać co o tym wiesz, zapewne ksiądz ci to na religii w podstawówce powiedział….

  2. co za debil…i do tego gówniarz, który w latach 80-tych widział internet w katolandzie… tekst: “ile ty masz lat…” albo “twoją niedojrzałość można stwierdzić” rozyebały mnie 😉

  3. przedewszystkim szybkość internetu miała znaczenie 12 i więcej lat temu chyb a z 90 internautów w polsce na modemach jechała (neo i sdi dopiero raczkowały) więc jak w neci emogło być dużo kolorowej grafiki – to by się wieczność stronka ładowała

  4. Jeżeli chodzi o rynek przeglądarek to niewiele się zmieniło… kiedyś inne przeglądarki stanowiły 5% a dziś już 2% tj. różnica tylko 3% 😀

  5. tylko że nie było tylu analfabetów i idiotów w sieci co teraz… 🙁 …. a kto pamieta polski komputerek MERITUM ?? lub czeską INTELKE do samodzielnego składania … ?? pocztę na BBS i inne takie zabytki … grafika w filmie Seksmisja była robiona na SPECTRUM i ATARI 800 !!!!! to były czasy bez “PUDELKA” i FB

  6. “co za debil…i do tego gówniarz, który w latach 80-tych widział internet w katolandzie… tekst: “ile ty masz lat…” albo “twoją niedojrzałość można stwierdzić” rozyebały mnie ;)” właśnie tym zdaniem pokazałeś jakim to ty jesteś gówniarzem i małolatem, w latach 80 w Polsce była sieć FIDO protoplasta internetu, dodatkowo w radiu puszczali programy na spectrusia comodorca lub atarynkę, pirackie programy można było kupić niemal w kiosku ruchu no ale jak się ma 16 lat to niby skąd ma sie posiadać takie informację “dzieciaczku”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *