Jedni mężczyźni mają twardy zarost, a inni wręcz przeciwnie miękki. Są też tacy, których skóra jest wyjątkowo wrażliwa. Biorąc pod uwagę te czynniki można dobrać odpowiedni sposób golenia – na mokro lub sucho, ale i akcesoria i kosmetyki do golenia. Jak dobrać sposób pielęgnacji zarostu do rodzaju skóry.
Miękki zarost i skóra wrażliwa – wybierz golenie do mokro maszynką z zamkniętym grzebieniem
Golenie to codzienny lub prawie codzienny rytuał każdego mężczyzny, niezależnie od tego, czy ma zapuszczoną bródkę, bródkę z wąsem czy chce utrzymać kilkudniowy, wypielęgnowany zarost. W ostatnim przypadku oczywiście sprawdza się golarka elektryczna z odpowiednią końcówką do trymowania, jednak zawsze części zarostu trzeba się pozbyć. Gdy skóra jest wrażliwa źle znosi golenie na sucho, dlatego gdy trymujesz swoją brodę i usuwasz część zarostu, zawsze wybieraj kremy lub balsamy po goleniu, które łagodzą podrażnienia, zawierają panthenol i mentol. W przypadku miękkiego zarostu i wrażliwej skóry najlepiej golić się na mokro. Tutaj polecana jest maszynka z zamkniętym grzebieniem, która sprawdza się dla początkujących i nie obdarzonych zbyt bujnym zarostem. Dzięki niej można ograniczyć ryzyko zacięcia skóry.
Twardy zarost i wrażliwa skóra – klasyczny zestaw do golenia z brzytwą może się sprawdzić
W przypadku twardego zarostu nie zawsze wiąże on się ze skórą określaną jako normalna, czyli bez skłonności do podrażnień. Jeżeli skóra jest wrażliwa, to golenie na mokro lepiej się sprawdza. Aby ograniczyć ilość zużytych maszynek najlepiej wybierać te na żyletki z wymiennym ostrzem. Jednak w przypadku twardego zarostu sprawdzi się także brzytwa. To tradycyjne narzędzie do golenia używane powszechnie w zakładach barberskich skutecznie sprawdza się do golenia bujnego i twardego zarostu, gdy chce się osiągnąć efekt idealnie gładkiej skóry. Brzytwa do golenia ze stałym ostrzem wymaga regularnego ostrzenia i tutaj stosuje się specjalne skórzane pasy. Dlatego decydując się na taką brzytwę, koniecznie trzeba dobrać do niej potrzebne akcesoria. Dla początkujących dobrym wyborem mogą być brzytwy do golenia na żyletki. Takie modele wymagają jedynie dokupowania wymiennych wkładów. Istotne znaczenie ma odpowiedni chwyt i kąt golenia. Odpowiedni kąt golenia z włosem wynosi 30 stopni, a pod włos – 15 stopni. Przed przystąpieniem do golenia należy zmiękczyć zarost. Doskonale sprawdzi się krem do golenia nałożony na rozgrzaną gorącym ręcznikiem skórę. Po usunięciu zarostu koniecznie trzeba zastosować łagodzący środek, czyli np. balsam po goleniu.
Suchy i łamliwy zarost, swędząca skóra – wybierz kartacz, a także olejek do brody
Chcąc zachować zdrową kondycję skóry, ale i zapuszczać brodę, trzeba zaopatrzyć się w odpowiednie kosmetyki. Większość mężczyzn ma wtedy problem ze swędzeniem, a nawet zaczerwienieniem skóry. Można temu zapobiec czesząc zarost kartaczem i stosując olejek do brody. Należy go nakładać od momentu pojawienia się na skórze krótkiego meszku i kontynuować jego codzienne nakładanie także wtedy, gdy broda osiągnie swoją docelową długość. Ma on bowiem działanie nawilżające skórę i włosy na brodzie, a jednocześnie wzmacnia zarost. Dzięki temu broda nie wygląda na przesuszoną, a włoski rzadziej łamią się i wypadają.
Skóra problematyczna, czyli wypryski i wrastanie zarostu – dobierz właściwe ostrze, kosmetyki zmiękczając i zapobiegające wrastaniu zarostu
Do problematycznej skóry trzeba dobrać zarówno odpowiednie ostrze do golenia, jak i kosmetyki. W przypadku tłustej cery nadprodukcja sebum prowadzi do zatykania się porów skóry i powstawania na niej wyprysków. Zatkane pory uniemożliwiają także często prawidłowy wzrost włosa i wtedy dochodzi do wrastania zarostu. Te problemy można niwelować sięgając po odpowiednie kosmetyki na wrastający zarost. Stosowanie peelingu złuszczającego martwy naskórek raz w tygodniu może bardzo pomagać, podobnie jak stosowanie kremu czy żelu na wrastające włoski. Ten ostatni można stosować miejscowo na pojawiające się grudki związane z wrastaniem włosów albo na całą skórę twarzy. Dzięki panthenolowi i kwasowi salicylowemu można oczyszczać pory z nadmiaru sebum i zanieczyszczeń. Jeżeli chodzi o golenie to warto dbać o odpowiednią jakość ostrza. Dotyczy to zarówno brzytew, jak i maszynek do golenia. Na pewno stosowanie maszynki jest łatwiejsze, choć trzeba wiedzieć, że brzytwa umożliwia skuteczniejsze usuwanie zarostu i uzyskanie idealnie gładkiej skóry.
Wybierając kosmetyki do pielęgnacji zarostu, zawsze trzeba zwrócić uwagę na potrzeby skóry. W przypadku tłustej konieczne jest regularne złuszczanie zrogowaciałego naskórka, a do suchej należy wybierać środki głęboko nawilżające.