Piękny uśmiech to niekwestionowany atutu urody, jednak proste zęby są również zdrowsze i łatwiejsze do utrzymania w odpowiedniej czystości. Wady zgryzu są dosyć powszechnie spotykane wśród populacji, ale dzięki odpowiedniemu leczeniu ortodontycznemu mogą zostać zniwelowane. Jak ortodonta prostuje zęby oraz jak przebiega leczenie krzywych zębów?

Dlaczego zęby rosną krzywe?

Krzywe zęby mogą być powodem działania różnych czynników. Wiele wad zgryzu ma podłoże genetyczne jak na przykład diastema oraz progenia. Krzywe zęby często powodowane także przez niewłaściwe nawyki u niemowląt i u małych dzieci jak ssanie smoczka i kciuka oraz oddychanie przez usta. Nadmierne stłoczenie zębów w szczęce jest natomiast spowodowane przyczynami ewolucyjnymi. Nasi przodkowie spożywali pożywienie wymagające dokładnego przeżucia, przez co ich szczęki były bardziej rozwinięte, niż ma to miejsce u współczesnego człowieka. Stąd od małego należy dbać o zęby, bo w przeciwnym razie skończy się na leczeniu krzywych zębów.

Leczenie krzywych zębów

Ortodonta Gliwice może wykorzystać różne metody leczenia krzywych zębów, aby osiągnąć docelowy kształt i sposób rozłożenia uzębienia w jamie ustnej. Powszechnie stosuje się aparaty ortodontyczne, które dostępne są w różnych wariantach.

Rodzaje aparatów ortodontycznych:

  • aparaty stałe tradycyjne
  • aparaty stałe wewnętrzne (językowe)
  • aparaty ruchome

Aparaty ruchome najczęściej stosuje się w przypadku niewielkich wad zgryzu, które mogą zostać stosunkowo łatwo poprawione. Specjalną wkładkę ortodontyczną nosi się przede wszystkim w czasie snu. Aparaty stałe mocuje się natomiast do powierzchni szkliwa za pomocą specjalnego kleju.

Licówki sposobem na krzywe zęby

Alternatywą dla czasochłonnego prostowania zębów może okazać się założenie zębów przez lekarza. Powszechnie stosuje się licówki porcelanowe oraz licówki kompozytowe. Licówki szlifuje się, a następnie dopasowuje do powierzchni zęba, aby stworzyć zwartą strukturę. Licówka może maskować krzywiznę zęba, a także jego przebarwienia. Porcelana doskonale nadaje się do tego celu, ponieważ nie ściera się i nie zmienia swojego koloru. Licówki najczęściej zakłada się na górne jedynki, które są najbardziej widoczne.

Leczenie krzywych zębów u dzieci

Wśród rodziców często można spotkać się z opinią, że nie warto leczyć krzywych zębów mlecznych, ponieważ te i tak wypadną. Nie jest to jednak do końca prawda, ponieważ od ułożenia zębów mlecznych zależeć będzie także ułożenie wypychających je zębów stałych. Ortodonta Gliwice może założyć aparat na zęby mleczne, aby naprawić ich skrzywienie. Wtedy najczęściej zęby stałe rosną już proste i nie jest konieczne powtórne leczenie ortodontyczne. Zalecane jest również regularne uczęszczanie do gabinetów stomatologicznych – dentystów.

Jeśli chcesz zapoznać sie z innymi wpisami na temat – okulista Rybnik, to zapraszamy.