Analitycy Commtouch przygotowali pierwszy raport o włamaniach na konta użytkowników Gmaila, Facebooka, Hotmaila i Yahoo. Najczęściej atakowane są profile na Yahoo (27 proc. uderzeń) i na Facebooku (23 proc.), rzadziej Gmail – 19 proc. uderzeń internetowych włamywaczy.

Co ciekawe większość ofiar (62 proc.) nie ma bladego pojęcia o tym, że ich profil został zaatakowany.

15 proc. przyznaje internautów przyznaje się do kliknięcia niewłaściwego linku na Facebooku, tyle samo zaliczyło wpadkę korzystając z publicznych sieci bezprzewodowych, 4 proc. użytkowników przyznaje się kliknięcia złodziejskiego linku wysłanego mailem.

54 proc. ofiar ataków o tym, że ich profil został zhackowany, dowiaduje się od znajomych. W takich przypadkach 65 proc. użytkowników natychmiast zmienia hasło. Co ciekawe ze statystyk wynika, że 23 proc. zaatakowanych w ogóle nie reaguje!

Jak ustrzec się włamania na Facebooka? Utworzyć silne hasło dostępu – miks małych i WIELKICH liter, liczb i znaków specjalnych, nie klikać “krzyczących” linków, np. takich, które mają teleportować do filmów porno, nigdy nie podawać nikomu hasła dostępu do prywatnego profilu.

Wpis z archiwalnej wersji. Przepraszamy za ewentualne zmiany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *