Polskie społeczeństwo starzeje się, wydłuża się długość życia. Coraz więcej osób potrzebuje pomocy i wsparcia w codziennej egzystencji. Warto wiedzieć, jakimi cechami musi odznaczać się dobry opiekun osób starszych, gdy szuka się takiej osoby do pomocy przy własnym rodzicu.

Cechy dobrego opiekuna osób starszych

Czym powinien charakteryzować się opiekun osoby starszej? Ważne są zarówno cechy psychologiczne, związane z osobowością człowieka, jak również umiejętności nabyte podczas szkoleń dla opiekunów osób starszych. Tylko wtedy można mówić o w pełni wykwalifikowanym opiekunie, który zrozumie osobę starszą, będzie nie tylko wsparciem i pomocą, ale również odpowie na różne jej potrzeby, związane między innymi ze stanem zdrowia.

Cechy dobrego opiekuna osób starszych to w szczególności:

  • cierpliwość,
  • empatia,
  • zaangażowanie,
  • troskliwość.

Ważne jest również to, aby była to osoba zdrowa i sprawna fizycznie, ponieważ praca z ludźmi starszymi bardzo często wymaga podnoszenia ich, przekręcania, gdy są w pozycji leżącej, przenoszenia na wózek inwalidzki.

Umiejętności ważne dla opiekuna osób starszych

Opiekun osób starszych musi również wykazywać się pewnymi konkretnymi umiejętnościami, które zdobył na szkoleniach i kursach. Istotne jest, aby umiał udzielać pierwszej pomocy, ponieważ podczas pracy z ludźmi starszymi często zdarzają się sytuacje niebezpieczne, które wymagają szybkiego reagowania. Opiekun troskliwie zajmuje się osobą starszą, pielęgnując ją i pomagając podczas wykonywania wielu czynności. Ważna jest delikatność, takt i empatia. Te cechy osobowościowe należy również rozwijać między innymi po to, by w taktowny sposób pomagać podczas korzystania z toalety czy kąpieli.

Towarzysz osoby starszej

Starsze osoby nie potrzebują tylko kogoś, kto będzie pomagał im w codziennych czynnościach. Chcą mieć również towarzysza, z którym mogą porozmawiać, pograć w szachy albo karty. Warto zatem mieć otwartość na ludzi w podeszłym wieku, zwyczajnie lubić ich towarzystwo, rozumieć problemy i bolączki. Istotna jest serdeczność, umiejętność nawiązywania kontaktu, zrozumienie, ale też komunikatywność. To właśnie możliwość rozmowy, dzielenia się codziennymi sprawami z opiekunem jest tak istotna dla ludzi korzystających z tej pomocy. Fachowa kadra opiekunów to ludzie, którzy są na wagę złota. Właśnie takich pracowników można znaleźć w renomowanym domu opieki w Warszawie. Jest to miejsce, które zapewnia kompleksową, fachową opiekę oraz domową atmosferę.

Dowiedz się więcej, czy jest możliwy dom opieki bez zgody seniora?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *