Według statystyk aż 20 mln ludzi na całym świecie boryka się z zaćmą. To niebezpieczne schorzenie, które nie tylko utrudnia wykonywanie codziennych czynności, ale też może prowadzić do utraty wzroku, jeśli nie podejmiemy leczenia. Okuliści w takich przypadkach zalecają operację zaćmy. Jednak czy operacja zaćmy w Rybniku lub innym mieście to konieczność? Czy można wygrać z chorobą bez operacji? Tego dowiesz się, czytając nasz najnowszy wpis. Zachęcamy do lektury na temat operacji zaćmy w Rybniku.
Czy można wygrać z zaćmą bez operacji?
Ze statystyk Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że zaćma to najgroźniejsza choroba oczu – jest najczęstszą przyczyną ślepoty na świecie. Niestety, utrata wzroku w wyniku katarakty (to inna nazwa na zaćmę) jest nieodwracalna, dlatego też jak najszybciej należy podjąć kroki, by nie doprowadzić do tego etapu. Jak to można zrobić?
Tylko w jeden sposób, a jest nim operacyjne usunięcie zaćmy poprzez operację. Niestety, w tej chwili nie istnieją bezoperacyjne metody leczenia katarakty. Warto tutaj podkreślić, że na rynku znajdziemy środki farmakologiczne, jednak nie usuwają one zaćmy, a jedynie hamują jej rozwój. Kapsułki lub krople do oczu nie zwalczą choroby, a jedynie odsuną proces utraty wzroku w czasie. Dlatego też po wykryciu zaćmy koniecznie należy zapisać się na zabieg.
Co z profilaktyką?
A jak wygląda sprawa z profilaktyką? Czy odpowiedni tryb życia może nas uchronić przed zaćmą? Istnieje parę sposobów, dzięki którym możemy spowolnić (a nawet uniknąć) chorobę. Jedną z nich jest regularne uczęszczanie do okulisty w Rybniku.
Jeśli chcesz jak najdłużej cieszyć się zdrowym wzrokiem, warto trzymać się następujących zasad:
- Chroń oczy przed promieniami UV. Noś przy sobie okulary z filtrem, a jeśli Twoja praca tego wymaga, to nie zapominaj o noszeniu maski ochronnej.
- Jeśli masz cukrzycę, koniecznie przestrzegaj zalecenia lekarza.
- Zbilansowana dieta ma ogromne znaczenie. Dbaj o to, by na Twoim talerzy pojawiało się jak najwięcej warzyw, owoców i produktów spożywczych, które są bogate w witaminy.
Grupa ryzyka – kto w niej jest?
To prawda, że zaćma jest chorobą mogącą dotknąć każdego, ale nie oznacza to, że nie ma czynników, przez które wzrasta możliwość zachorowania. Kto jest w grupie ryzyka? Schorzenie głównie dotyka osoby starsze, dlatego też w grupie ryzyka są przede wszystkim osoby, które ukończyły 60. rok życia.
Zaćma dotyka też często cukrzyków. To właśnie ta choroba jest w większości przypadków przyczyną zaćmy następowej.
Kto jeszcze musi wystrzegać się zaćmy?
- osoby z niedoczynnością przytarczyc,
- osoby, których członkowie rodzin chorowali na zaćmę,
- osoby, które w przeszłości chorowały na zapalenie twardówki, naczyniówki lub rogówki,
- osoby, które w przeszłości miały uraz oka.
Interesuje Cię operacja zaćmy w Rybniku? Szukasz sprawdzonej poradni okulistycznej w tym mieście? Jeśli na te pytania odpowiedziałeś lub odpowiedziałaś „tak”, to koniecznie sprawdź poradnię Pryzmat.