Według statystyk aż 20 mln ludzi na całym świecie boryka się z zaćmą. To niebezpieczne schorzenie, które nie tylko utrudnia wykonywanie codziennych czynności, ale też może prowadzić do utraty wzroku, jeśli nie podejmiemy leczenia. Okuliści w takich przypadkach zalecają operację zaćmy. Jednak czy operacja zaćmy w Rybniku lub innym mieście to konieczność? Czy można wygrać z chorobą bez operacji? Tego dowiesz się, czytając nasz najnowszy wpis. Zachęcamy do lektury na temat operacji zaćmy w Rybniku.

Czy można wygrać z zaćmą bez operacji?

Ze statystyk Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że zaćma to najgroźniejsza choroba oczu – jest najczęstszą przyczyną ślepoty na świecie. Niestety, utrata wzroku w wyniku katarakty (to inna nazwa na zaćmę) jest nieodwracalna, dlatego też jak najszybciej należy podjąć kroki, by nie doprowadzić do tego etapu. Jak to można zrobić?

Tylko w jeden sposób, a jest nim operacyjne usunięcie zaćmy poprzez operację. Niestety, w tej chwili nie istnieją bezoperacyjne metody leczenia katarakty. Warto tutaj podkreślić, że na rynku znajdziemy środki farmakologiczne, jednak nie usuwają one zaćmy, a jedynie hamują jej rozwój. Kapsułki lub krople do oczu nie zwalczą choroby, a jedynie odsuną proces utraty wzroku w czasie. Dlatego też po wykryciu zaćmy koniecznie należy zapisać się na zabieg.

Co z profilaktyką?

A jak wygląda sprawa z profilaktyką? Czy odpowiedni tryb życia może nas uchronić przed zaćmą? Istnieje parę sposobów, dzięki którym możemy spowolnić (a nawet uniknąć) chorobę. Jedną z nich jest regularne uczęszczanie do okulisty w Rybniku.

Jeśli chcesz jak najdłużej cieszyć się zdrowym wzrokiem, warto trzymać się następujących zasad:

  • Chroń oczy przed promieniami UV. Noś przy sobie okulary z filtrem, a jeśli Twoja praca tego wymaga, to nie zapominaj o noszeniu maski ochronnej.
  • Jeśli masz cukrzycę, koniecznie przestrzegaj zalecenia lekarza.
  • Zbilansowana dieta ma ogromne znaczenie. Dbaj o to, by na Twoim talerzy pojawiało się jak najwięcej warzyw, owoców i produktów spożywczych, które są bogate w witaminy.

Grupa ryzyka – kto w niej jest?

To prawda, że zaćma jest chorobą mogącą dotknąć każdego, ale nie oznacza to, że nie ma czynników, przez które wzrasta możliwość zachorowania. Kto jest w grupie ryzyka? Schorzenie głównie dotyka osoby starsze, dlatego też w grupie ryzyka są przede wszystkim osoby, które ukończyły 60. rok życia.
Zaćma dotyka też często cukrzyków. To właśnie ta choroba jest w większości przypadków przyczyną zaćmy następowej.

Kto jeszcze musi wystrzegać się zaćmy?

  • osoby z niedoczynnością przytarczyc,
  • osoby, których członkowie rodzin chorowali na zaćmę,
  • osoby, które w przeszłości chorowały na zapalenie twardówki, naczyniówki lub rogówki,
  • osoby, które w przeszłości miały uraz oka.

Interesuje Cię operacja zaćmy w Rybniku? Szukasz sprawdzonej poradni okulistycznej w tym mieście? Jeśli na te pytania odpowiedziałeś lub odpowiedziałaś „tak”, to koniecznie sprawdź poradnię Pryzmat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *