Przeciętny regulamin serwisu internetowego ma 2462 słowa. Średnio każdy z nas jest w stanie przeczytać 244 słowa na minutę, więc zapoznanie się z regulaminem zajmuje nam ok. 10 minut. Nic więc dziwnego, że lwia część internautów akceptuje wszystkie licencje i regulaminy w ciemno. Na czytanie szkoda czasu.

Czytanie najdłuższych regulaminów zajęłoby nam nawet 45 minut! Tak długie statementy są aż na tysiącu najbardziej obleganych internetowych serwisów. Spośród nich aż 124 udostępniają dane użytkowników innym firmom a 38 z nich nie ma żadnej polityki prywatności. Mogą zrobić z naszymi danymi wszystko. I to za naszą zgodą.

– Oświadczenie woli wyrażone przez wciśnięcie opcji “Akceptuję” ma taki sam skutek prawny, jak własnoręczne jej podpisanie. Akceptując warunki serwisu internetowego nie możemy się powoływać na swoją niewiedzę, czy nieznajomość regulaminu. Co do umów zawieranych przez internet możemy powoływać się ewentualnie na błąd (art. 84 KC), ale błąd to zupełnie co innego niż nie przeczytanie regulaminu – mówi Fejsikowi prawnik, Katarzyna Gryga.

Regulamin Facebooka jest dostępny tylko w języku angielskim. Kto z Was go czytał? Kto z Was wie, co zaakceptował?

Serwis internetowy może zrobić nam psikusa i wpisać w regulaminie na przykład to, że akceptując regulamin użytkownik potwierdza, że jest kompletnym idiotą i ćwierćinteligentem. Warto czytać to, co się akceptuje, tym bardziej w internecie.

Art. 84 Kodeksu Cywilnego:

§ 1. W razie błędu co do treści czynności prawnej można uchylić się od skutków prawnych swego oświadczenia woli. Jeżeli jednak oświadczenie woli było złożone innej osobie, uchylenie się od jego skutków prawnych dopuszczalne jest tylko wtedy, gdy błąd został wywołany przez tę osobę, chociażby bez jej winy, albo gdy wiedziała ona o błędzie lub mogła z łatwością błąd zauważyć; ograniczenie to nie dotyczy czynności prawnej nieodpłatnej.

§ 2. Można powoływać się tylko na błąd uzasadniający przypuszczenie, że gdyby składający oświadczenie woli nie działał pod wpływem błędu i oceniał sprawę rozsądnie, nie złożyłby oświadczenia tej treści (błąd istotny).

Artykuł odtworzony z archiwalnej strony. Przepraszamy za ewentualne różnice.

One Reply to “Dlaczego nikt nie czyta regulaminów w internecie? Sprawdź!”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *