Naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu dowiedli, że zbyt duża ilość znajomych na portalu społecznościowym może przyczynić się do zwiększenia stresu i złego samopoczucia.

Największy poziom stresu naukowcy zaobserwowali po tym, gdy badani dodali do znajomych rodziców oraz pracodawcę. W sumie to wydaje się być logiczne.

Eksperci twierdzą, że największy stres pojawia się w momencie, gdy przedstawiamy swoją osobę w niekorzystnym świetle, publikując zdjęcia, lekkomyślne posty czy komentując wyznania innych osób. Często takie zachowania nie są akceptowane przez naszych ”internetowych przyjaciół”.

Użytkownicy Facebooka, zwłaszcza Ci młodzi, często zapominają, że ich posty są do odczytania przez wszystkich zainteresowanych. W prosty sposób można sobie z tym poradzić, tworząc np. ”zamkniętą grupę”. Jednak mało kto o tym pamięta, zwłaszcza gdy pijani wrzucają na bieżąco zdjęcia z ostrej imprezy (tylko 30% ankietowanych używa opcji prywatności).

Świat się zmienia, a wraz z nim również i media społecznościowe. Ponad 50% rodziców, kontroluje poczynania sowich dzieci na Facebooku. Podobnie jest z pracodawcami, ponad połowa sprawdza profile potencjalnych pracowników. Często informacje znalezione w sieci, z miejsca dyskwalifikują kandydatów.

W badaniach wzięło udział ponad trzysta osób, z czego większość to studenci. Wszyscy badani mieli ponad 400 znajomych na portalu.

Facebook jest jak wielka impreza znajomych, gdzie można tańczyć, pić i flirtować. W momencie gdy na imprezę przychodzą rodzice i szef, sytuacja staje się dość nerwowa – podsumował autor badania Ben Marder.

Zgadzacie się z autorem badania? Jak często używacie opcji prywatności przy publikowaniu treści na Facebooku?

Dowiedz się więcej na temat jak zmniejszyc stres za pomocą kuli antystresowej!

Wpis z archiwalnej wersji. Przepraszamy za ewentualne zmiany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *