Na grupie “Chcę legalnie wysyłać faktury e-mailem” aż wre. Przeciwnicy kiepskich przepisów związanych z wystawianiem faktur wzięli sprawy we własne ręce i zrzeszyli się na FB.

O co chodzi? Ministerstwo Finansów oraz Urzędy Skarbowe forsują pogląd, że oryginał faktury można przekazać nabywcy jedynie na dwa sposoby. Jeśli faktura jest przechowywana w zwykłej, papierowej formie to sprzedawca powinien wydrukować oryginał i przesłać go pocztą. Możliwe jest też aby fakturę przygotowaną na komputerze opatrzyć bezpiecznym podpisem elektronicznym i przesłać przez Internet. Według polskich urzędników innej możliwości nie ma – pisze na grupie http://www.facebook.com/group.p… organizator protestu Wojciech Małota.

Tymczasem gros małych przedsiębiorców wysyła faktury mailem. Jak słusznie podkreśla Małota, efekt końcowy jest taki sam. Dokument można wydrukować i sprawa załatwiona. Zależy tylko, czy drukuje sprzedawca, czy kupujący. Urzędy Skarbowe kwestionują takie faktury i nie uznają prawa do odliczenia podatku VAT. Polski fiskus ma kuku na muniu?

Chyba tak. Bo okazuje się, że wysłana mailem faktura jest pełnoprawnym dokumentem księgowym i skarbówce nic do tego. 20 maja wyrok w tej sprawie wydał Naczelny Sąd Administracyjny. Polskim urzędnikom gratulujemy uznania Internetu jako narzędzia do przesyłania informacji. Przypominamy, że istnieje jeszcze pendrive, klimatyzacja i karty kredytowe.

Artykuł odtworzony z archiwalnej strony. Przepraszamy za ewentualne różnice.

One Reply to “Fakturowy STRAJK na Facebooku”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *