Alzheimer to choroba neurologiczna, która dotyka osoby powyżej 65 roku życia. Najczęściej jest dodatkiem do już współistniejących schorzeń, np. cukrzycy, nadciśnienia, chorób zwyrodnieniowych lub nowotworów. To znacznie komplikuje leczenie i opiekę nad pacjentami.

Objawy Alzheimera

Alzheimer to choroba postępująca powoli, ale nieubłaganie. Nie ma na nią lekarstwa, można tylko złagodzić jej objawy i opóźnić jej postęp. Polega na stopniowym obumieraniu neuronów w korze mózgowej. Pierwsze objawy Alzheimera mogą być niezauważalne, ale wraz z postępem choroby pojawia się ich coraz więcej. Pierwszą rzeczą jaką wykonują lekarze w diagnozie z początkowymi objawami jest wykonanie testu zegara na Alzheimera. Dzięki temu lekarz może ocenić jak pacjent planuje i wykonuje zadanie, przy czym także sprawdza koordynację wzrokowo-ruchową.

Charakterystycznymi objawami są problemy z pamięcią, chory zapomina, gdzie odłożył rzeczy, gdzie się znajduje. Z biegiem czasu zapomina jak się wykonuje podstawowe czynności, przestaje rozpoznawać bliskich. Wymaga całodobowej opieki, ponieważ zaczyna stanowić zagrożenie dla siebie i współdomowników.

Jak wybrać dom opieki dla chorego na Alzheimera?

W zaawansowanym stadium  rodzina nie jest już w stanie zapewnić profesjonalnej opieki choremu. Wymaga on pomocy nie tylko przy wykonywaniu najprostszych czynności (codzienne higiena, ubieranie się), ale przede wszystkim bezpiecznego otoczenia (gaz, prąd, ostre przedmioty).

Na pewnym etapie trzeba podjąć bardzo trudną decyzję o oddaniu bliskiej osoby do domu opieki dla chorych na Alzheimera. Dzięki temu będzie miała fachową opiekę i rehabilitację, która opóźni postęp choroby.

Każdy chce wybrać placówkę, która zapewni najlepsze warunki. Jak to zrobić, czym się kierować, co należy wziąć pod uwagę?

Wybierając dom opieki dla osób chorych na Alzheimera, koniecznie trzeba wziąć pod uwagę takie aspekty, jak:

  • budynek i jego otoczenie – powinien być przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, bez barier architektonicznych, otoczony ogrodem,
  • empatia personelu – do każdego pacjenta powinien podchodzić indywidualnie, z cierpliwością i wyrozumiałością,
  • opieka medyczna – opieka pielęgniarska powinna być zapewniona przez całą dobę, wizyty lekarskie okresowe oraz w przypadku pogorszenia się zdrowia,
  • wyżywienie – możliwość dostosowania diety do indywidualnych preferencji,
  • rehabilitacja – powinna być indywidualna i zbiorowa, stymuluje komórki nerwowe do pracy,
  • lokalizacja i odwiedziny – ośrodek powinien być zlokalizowany w odległości umożliwiającej jak najczęstsze odwiedziny, godziny nie mogą być ograniczone.

Wiele ośrodków pięknie się reklamuje, ale nie zawsze reklama odpowiada rzeczywistości. To właśnie dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji warto odwiedzić kilka placówek i sprawdzić, jak wygląda to w rzeczywistości. Dobry dom opieki dla chorego na Alzheimera bez problemu pozwoli zwiedzić obiekt, poobserwować zajęcia i porozmawiać z podopiecznymi. Dopiero po takim rekonesansie należy wybrać najlepsze miejsce dla osoby chorej na Alzheimera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *