Stopień naszego narcyzmu można zbadać na podstawie facebookowej aktywności. Są na to naukowe dowody!

Okazuje się, że osoby, które mają zaniżone poczucie własnej wartości, spędzają na Facebooku więcej niż jedną godzinę dziennie i nader chętnie wrzucają na portal swoje piękne zdjęcia. Często zresztą retuszowane programami graficznymi. Narcyza można też rozpoznać po statusach – na facebookowym wallu podnieca się samym sobą i korzysta z egoistycznych aplikacji, jak np. “Do której gwiazdy jesteś podobny”.

Skąd to wiadomo? Psychologowie przeprowadzili badania na Uniwersytecie York w Tokio. Wzięli pod lupę facebookowe konta stu studentek i dokładnie przyjrzeli się ich aktywności na portalu. Szczególną uwagę zwracając na statusy i uploadowane zdjęcia. Wyniki badań, które opublikowano w “Cyberpsychology, Behavior and Social Networking”, nie pozostawiają złudzeń. Facebook jest rajem dla narcyzów!

Co prawda poczucie własnej wartości i narcyzm są ze sobą powiązane ale, jak podkreślają psychologowie, nie zawsze idą z sobą w parze. Chociaż Facebook może być używany przez narcyzów, by zaspokoić ich napompowane ego. I nie ma w tym nic złego. Jeśli portal może wesprzeć psychicznie setki smutasów – niech pomaga. I jeszcze jedno. Nie dowiedziono, że im dłużej przebywa się na Facebooku, tym większe prawdopodobieństwo spadku własnej samooceny. Na szczęście.

Artykuł odtworzony z archiwalnej strony. Przepraszamy za ewentualne różnice.

One Reply to “Jesteś facebookowym NARCYZEM?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *