Ameryka po raz kolejny odkryta. Tamtejsi naukowcy nie pozostawiają złudzeń – społecznościowa aktywności ma kojący wpływ na postrzeganie własnej osoby. Użytkownicy Facebooka, Twittera czy MySpace po prostu czują się lepiej – a ich stopień zadowolenia rośnie wprost proporcjonalnie do liczby godzin spędzonych na portalach – donosi serwis bps.org.uk.

O społecznościowych rewelacjach poinformowano na łamach “Computers in Human Behavior”.

Jak amerykańscy naukowcy doszli do tak daleko idących wniosków? W trakcie badania poprosili użytkowników o zmienianie profili na popularnych społecznościówkach. Poza tym króliki doświadczalne namiętnie nurzały się po Google Maps.

Po testach wyszło szydło z worka. Uczony Keith Campbell jednoznacznie stwierdził, że aktywności na Facebooku czy MySpace wpływa na postrzeganie własnego jestestwa.

I tak MySpace wpędza w narcyzm zaś Facebook – na zwiększenie poczucia własnej wartości. Dlaczego?

Na to ważkie pytanie także odpowiadają niezastąpieni naukowcy. Otóż MySpace to przede wszystkim internetowa laurka. Serwis służy przede wszystkim do autoprezentacji. Facebook to co innego – tu pierwsze skrzypce grają społecznościowe relacje z innymi użytkownikami.

Uczeni przypominają, że rosnąca popularność Facebooka i jego internetowych braci i sióstr w skali globalnej wpływa na niesamowity wzrost narcyzmu.

Wpis z archiwalnej wersji. Przepraszamy za ewentualne zmiany.

One Reply to “Masz Facebooka? Jesteś Bogiem!”

  1. Kiedyś dla własnej wiedzy zapisałem się do Mordo Książki. Po niezbyt długim pobycie stwierdziłem że pozostawanie w tej społeczności obraża moją skromną inteligencję. Portale takowe wpływają na przyspieszenie odmóżdżenia czego ja sobie nie życzę. Wolę być normalnym przeciętnym niż przeciętnie normalnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *