Potęga internetu i internautów jest ogromna, ale niestety często niedoceniana przez wiele osób publicznych. W dobie serwisów społecznościowych internauci jednoczą się w zorganizowanych akcjach w piorunująco zaskakującym tempie.

Przypomnijmy, iż możliwości tak szybkiego rozprzestrzeniania się informacji i zjednoczenia internautów (najwyraźniej) nie docenił Jarosław Kuźniar – polski dziennikarz i prezenter telewizyjny, obecnie związany ze stacją TVN i TVN24. W miniony wtorek (21 lutego) w porannym programie TVN24 Kuźniar przeczytał krytycznego maila jednego z internautów oburzonego poziomem dziennikarzy wymienionej stacji telewizyjnej, sugerując, że zarówno Jarosław Kuźniar, jak i dwaj inni wymienieni dziennikarze, powinni pożegnać się ze stacją TVN.

Mail brzmiał następująco:

“Czy wy Morozowski, Kuźniar, Rymanowski wiecie o tym, że jesteście tak prymitywni, że powinniście prowadzić jakieś wiejskie imprezy, a nie w telewizji się przedstawiać i to jest odczucie tysięcy widzów.”

Dziennikarz z uśmiechem odparł, że jeśli “tysiąc widzów tak napisze, odejdę”. Chwilę później w sieci ruszyła lawina postów i komentarzy – na Wykopie umieszczono filmik z deklaracją dziennikarza, a na Facebooku powstało specjalne wydarzenie pod nazwą “Zwalniamy Jarosława Kuźniara z TVN24” https://www.facebook.com/events… , gdzie internauci mogą umieszczać swoje apele o zwolnieniu dziennikarza. W ciągu dwóch dni zadeklarowało się ponad 3 tysiące internautów biorących udział w wydarzeniu – to znacznie więcej, niż zasugerował sam dziennikarz.

Specjaliści NewsPoint postanowili przyjrzeć się działaniom zwolenników i przeciwników dziennikarza w internecie. Jeszcze w dniu deklaracji dziennikarza w systemach NewsPoint oraz NewsPoint Social Media odnotowano łącznie 481 publikacji, głównie popierających deklarację dziennikarza o odejściu. Kolejnego dnia pojawiły się 134 publikacje.

Najwięcej komentarzy w ciągu dwóch dni, kiedy to przeprowadzono badanie pojawiło się na mikroblogach. Internauci komentowali wyzwanie Jarosława Kuźniara oraz udostępniali wzajemnie filmiki z deklaracją.

Najwięcej komentarzy zawierających słowo “Kuźniar” we wszystkich odmianach pojawiło się na Twitterze (357). 106 razy komentowano sprawę na Facebooku, a 52 razy na serwisie Wykop.pl, głównie udostępniając sobie filmik z deklaracją dziennikarza.

Szczegóły poniżej.

—-
Metodologia

Badanie zostało wykonane metodą analizy danych. Jako materiał badawczy uwzględniono posty z 1 mln domen w social media monitorowanych przez system NewsPoint Social Media oraz z ponad 4 tys. portali monitorowanych przez NewsPoint. W pierwszym przypadku uwzględniono posty zawierające frazę “Kuźniar” we wszystkich odmianach, w drugim – artykuły zawierające słowo “Jarosław Kuźniar” we wszystkich odmianach. Analizowane teksty zostały opublikowane w sieci w dniach 21-22.02.2012r.

Wpis z archiwalnej wersji. Przepraszamy za ewentualne zmiany.

19 Replies to “Samobój Kuźniara – RAPORT

  1. Kuźniar taki z ciebie dziennikarz jak ze mnie kardynał polowy. Dyplom pokaż, Peowski funkcjonariuszu. Jesteś zerem bez pojęcia podobnie jak twoi idole. Ważne dla was są tylko układy, znajomości i kto z kim wódke pije a nie szkoła, umiejętności, doświadczenie i jakakolwiek wiedza.

  2. Co za buraki z tego TVN-nu poblokowali filmiki z Kuźniarem. Nie jeden Kuźniar kwalifikuje się do zwolnienia ale najlepszym rozwiązaniem było by rozwiązanie całej tej prorządowej maszynki TVN

  3. Gość inteligentny ale jednocześnie chamski. Najgorsze jest to że za wszelką cenę stara się obronić w programie swój punkt widzenia przez co jest strasznie stronniczy co nie wypada dziennikarzowi. Dziennikarz powinien mieć dystans.

  4. I paszoł won.Prymitywna gęba i chamskie zachowanie tego ćwoka już dawno powinna byc pretekstem do wywalenia jełopa na zbity pysk!

  5. A ja dla Jarka Kuźniara i Anity Werner właśnie oglądam TVN. Bardzo lubię jego riposty (mimo, iż mamy dość odmienne poglądy polityczne). I nawiązując do komentarza “celebryj”: mam mgr i nie tylko i jakoś nie czuję się “-iną” czy “-yną”. A jak Jarek odejdzie to będzie bania. Chociaż przyznam, że Marta Kuligowska też jest świetna. Pzdr

  6. Poziom i poziom i do czego prowadzi to wasze zasrane wykształcenie, już wam piszę do zblazowania chcecie sztywnych zasad i etykiety to spadajcie do Anglii, a tam już wam pokażą co znaczy wasze wykształcenie i wasze śmieszne maniery .

  7. już dawno nie oglądam telewizji bo mierzi mnie jak dziennikarze mówią po polsku. Zazwyczaj w ich słowach akcent pada nie w tym miejscu co trzeba… fakt że polacy lubią nienawidzieć ale to chyba poprostu jakieś niewyrażone uczucia z przeszłości. Nie znam gościa więc nie będę rzucała w niego błotem. Nie życze nikomu żeby stracił prace- nie jara mnie to ale nie chciałabym żeby komuniści czy inni socjaliści mi przedstawiali wiadomości w ich pokręcony sposób. Dobrze że ludzie w Polsce zaczynają widzieć że mogą mieć wpływ na to co się dzieje.

  8. no i polska rzeczywistość. co wy chcecie ot tego gościa. palną głupstwo a żyć jakoś musi co mu po honorze jak nie będzie miał co do gara włożyć, żyje tą chwilą i ciągnie kasę. gdyby tak każdy za głupi tekst miał wylatywać to na wiejskiej przedszkole by otwarli .

  9. no i sie doigrał, myslał ze jest najmadrzejszy,okazało sie ze to Tuskowy chloptas ktory niewiele rozumie.Czy sie wypisze z tvn chyba nie ,bo honor to cos co wygineło.A kiedys sie mowiło że dziennikarz to człowiek bez ciagot politycznych.Bezinteresownosc i praca dla spoleczenstwa todomena pawdziwego dziennikarza.Ilu ich dzisiaj jest i gdzie sa tego- nie wie nikt. sprzedawczyki to dzisiaj normalnosc. na pohybel tvn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *