Od kilku dni świat żegna przywódców politycznych o skrajnie odmiennych poglądach: prezydenta Republiki Czeskiej i przywódcę Korei Północnej, a także słynną pieśniarkę Cesárię Évorę, znaną jako bosonoga diwa z wysp Zielonego Przylądka. Na wieść o śmierci kolejnych z tych osób w internecie pojawiało się coraz więcej komentarzy, wspomnień oraz kondolencji.

Na te smutne doniesienia płynące z krajów pogrążonych w żałobie zareagowali również polscy internauci. Specjaliści NewPoint postanowili przeprowadzić analizę porównawczą, o której z trzech wymienionych osób najczęściej wspominano w polskim internecie. Łącznie przeanalizowano 4591 publikacji z okresu 12-20 grudnia 2011 zawierających frazę “Kim Dzong Il” “Havel” oraz “Cesaria Evora”.

Najwięcej wyrazów współczucia i żalu płynęło w kierunku naszych południowo-zachodnich sąsiadów z powodu śmierci byłego prezydenta Vaclava Havla. Na temat Vaclava Havla pojawiło się 2766 wzmianek, kolejną popularną informacją była śmierć przywódcy Korei Północnej (1204), jednak ta wiadomość nie spotkała się z tak wielką przychylnością oraz współczuciem internautów. Miło wspominano natomiast pieśniarkę Cesárię Évorę: internauci umieszczali linki do utworów artystki oraz wspominali jej twórczość.

Na temat obu zmarłych przywódców najwięcej artykułów pojawiło się na portalach internetowych: dziennikarze na szeroką skalę informowali o przyczynach śmierci, żałobie jaka ogarnęła oba kraje oraz planowanych pogrzebach przywódców. Cesárię Évorę najczęściej wspominano na Facebooku poprzez umieszczanie linków do jej utworów.

Najwięcej publikacji o trzech analizowanych w raporcie postaciach pojawiło się na portalach internetowych (1632 publikacje), następnie w społecznościach (1061 publikacji) oraz na mikroblogach (1024 publikacje).

Serwisem, gdzie pojawiło się najwięcej komentarzy, okazały się Facebook (22 proc. wszystkich publikacji), Twitter (16 proc. wszystkich publikacji) i Blip (5 proc.).

Metodologia

Badanie zostało wykonane metodą analizy danych. Jako materiał badawczy uwzględniono posty z 3,8 mln źródeł w social media monitorowanych przez system NewsPoint Social Media oraz z prawie 4 tys. portali monitorowanych przez NewsPoint. Uwzględniono publikacje artykuły i posty wzmianki zawierające frazy Kim Dzong Il Havel oraz Cesaria Evora we wszystkich odmianach. Analizowane posty zostały umieszczone w sieci w dniach 12-20.12.2011r.

Artykuł odtworzony z archiwalnej strony. Przepraszamy za ewentualne różnice.

One Reply to “Śmierć Evory, Havla i Kim Dzong Ila – reakcje internautów (Facebook, blogi, portale)”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *