Największym zwycięzcą kampanii wyborczej na Facebooku jest, fanfary, Janusz Palikot. Od 4 sierpnia, gdy prezydent Bronisław Komorowski ogłosił termin wyborów, strona partii kontrowersyjnego polityka powiększyła się o 15 651 potencjalnych wyborców. To rekord wśród partii, które zarejestrowały listy ogólnopolskie.

W tym czasie najmniej osób w największym serwisie społecznościowym świata zdołało do siebie przekonać ugrupowanie Polska Jest Najważniejsza (tylko 670 potencjalnych wyborców).

Polskie partie przeważnie dosyć niemrawo zabiegały o głosy ludzi, którzy mają swoje konta na Facebooku. Ilu fanów zyskały od 4 sierpnia do 3 października? Oto wyliczenia aplikacji catNapoleon.com:

– Platforma Obywatelska https://www.facebook.com/Platfo… – 5003 nowych fanów,
– Polskie Stronnictwo Ludowe https://www.facebook.com/polski… 1 059, – Prawo i Sprawiedliwość https://www.facebook.com/kppis 1 629,
– Sojusz Lewicy Demokratycznej https://www.facebook.com/sojusz 1 493.

Osobna kategorię stanowi Kongres Nowej Prawicy https://www.facebook.com/Kongre… . Ugrupowanie to nie zarejestrowało listy ogólnopolskiej, jest jednak bardzo aktywne w mediach społecznościowych. Trudno więc pominąć milczeniem 7 039 nowych potencjalnych wyborców, którzy liczą, że Janusz Korwin-Mikke zasiądzie jednak w sejmie.

Wiele ugrupowań wciąż nie rozumie, jak duża część ich elektoratu lubi serwis Marka Zuckerberga. W tej chwili prywatne konta ma ponad 6,9 mln Polaków. Większość z nich to młodzi ludzie w wieku 18-24 lat (33 proc.) i 25-34 (28 proc.). Na Facebooku częściej profile zakładają kobiety.

Jedną ze ścieżek Barracka Obamy do sukcesu w wyborach prezydenckich w USA w 2008 roku były właśnie media społecznościowe. Wybór wynikał między innymi z zimnej analizy kosztów. Walka o serca internautów była wówczas tańsza niż tradycyjna kampania billboardowa i telewizyjna. Obama, który na starcie nie dysponował wielkim budżetem musiał więc szukać sposobów na dotarcie do ludzi w inny sposób.

W Polsce zrozumiał to choćby Ruch Poparcia Palikota https://www.facebook.com/Nowocz… posiadający mniejsze środki niż sejmowi potentaci. Szansy nie wykorzystał jednak PJN. Starcie dwóch najpoważniejszych partii kandydujących do objęcia władzy po wyborach wypada z kolei na korzyść Platformy Obywatelskiej. Choć sondaże pokazują, że Prawo i Sprawiedliwość zyskuje wśród młodzieży, to na Facebooku bardziej “cool jest PO.

Choć do debaty liderów w końcu nie doszło, to o trzech najbardziej wyrazistych postaciach (Jarosławie Kaczyńskim, Donaldzie Tusku i Januszu Palikocie) debatowali użytkownicy stron na Facebooku. Aby zobrazować jak wzrasta zainteresowanie politykami aplikacja catNapoleon.com prześledziła występowanie słów kluczowych od początku roku. Wyraźnie widać, że wraz ze zbliżającym się terminem wyborów, wzrasta zainteresowanie liderami. W ciągu roku najczęściej padało nazwisko Kaczyński. W ostatnich tygodniach, dzięki aktywności w mediach tradycyjnych i społecznościowych na prowadzenie wysunął się Palikot.

Artykuł odtworzony z archiwalnej strony. Przepraszamy za ewentualne różnice.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *