“New York Times” punktuje Facebooka. Powód? W prospekcie emisyjnym społecznościowego giganta znalazła się informacja, że portal ma 845 mln aktywnych użytkowników, z czego 483 mln odwiedza serwis codziennie. “NYT” podkreśla, że to nieprawda, zaś diabeł tkwi w szczegółach.

Według Facebooka aktywny użytkownik to taki, który “lajkuje” strony internetowe lub dzieli się na portalu interesującymi treściami. Szkopuł w tym, że aby to robić, wcale nie trzeba odwiedzać serwisu!

Z grudniowego raportu Nielsena wynika, że w grudniu 2011 roku 153 mln Amerykanów odwiedziło Facebooka. Z oficjalnych statystyk społecznościowego giganta wynika zaś, że miesięcznie 161 mln Amerykanów loguje się na portalu. 8 mln gdzieś umknęło.

Globalnie różnica między podawanymi przez Facebooka danymi a wyliczeniami niezależnych firm może wynosić nawet 40 mln użytkowników. Czyli z 845 mln robi się 805 mln. Niewiele, ale zawsze.

Co warte podkreślenia “New York Times” zwraca uwagę na fakt, że oficjalne statystki Facebooka są i tak o wiele bardziej przejrzyste od wyliczeń innych portali społecznościowych, z Google+ na czele. Według dziennika wyszukiwarkowy gigant zawyża liczbę użytkowników G+.

Wpis z archiwalnej wersji. Przepraszamy za ewentualne zmiany.

2 Replies to “845 milionów aktywnych użytkowników? Bzdura!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *