Pożyteczna i mądra inicjatywa na Facebooku. Sprawcy akcji apelują do wszystkich przedstawicieli wolnych zawodów, by ci nie pracowali za darmo i przed wykonaniem zlecenia podpisywali umowy! Bo coraz częściej zdarza się, że freelancerzy są robieni przez zleceniodawców w konia.

Wydarzenie nazywa się całkiem niewinnie: jestem ilustratorem – zrobię grafikę za bułkę. Sprawcy eventu apelują do freelancerów tymi słowami:

“Ktoś zamawia u Ciebie ilustrację/projekt. Tyrasz, wypruwasz żyły, wysyłasz do podglądu i okazuje się, że to nie jest to, co waszmość chciał. Robisz kolejne 3 rysunki, a po miesiącu klient wybiera jeden i mówi, że może zapłacić aż 200 zł.

Jedni klienci boją się umów, a drugich i tak terminy nie przejmują, bo nie stać Ciebie na prawnika, żeby sądzić 1200 zł. W końcu jesteś artystą i poradzisz sobie. Zdarza się też, kiedy w odpowiedzi, słyszysz albo czytasz – “ale pan XX zrobi to za połowę ceny”.

Może warto uświadamiać klientelę, bo ochrony zawodu mieć nie będziemy, a stawki minimalne to coś, o czym szanowni prezesi chyba nie wiedzą.

CZŁOWIEKU! Hydraulik Ci nie naprawi zlewu za darmo! Dentysta nie wyleczy zęba kanałowo za polecenie go znajomemu. Za wodę i prąd nie zapłacisz ładnym uśmiechem, a Urząd Skarbowy za kwoty na umowach nie będzie czekał pół roku.

NIE PRACUJ ZA DARMO” – czytamy na stronie wydarzenia https://www.facebook.com/event.… , które potrwa do 7 października.

Ponad 7,6 tys. użytkowników FB już poparło inicjatywę i mamy nadzieję, że Wy także weźmiecie udział w pożytecznym evencie. Bo niby dlaczego freelancerzy mają być robieni w konia?

Artykuł odtworzony z archiwalnej strony. Przepraszamy za ewentualne różnice.

7 Replies to “Akcja na Facebooku: Nie pracuj za darmo!

  1. POdziękujcie POlitykom !!! zaraz będzie usunięte pewnie, oczywiście POprawność POlityczna przede wszystkim !

  2. Ej, jeśli czytacie tego posta i w okienku poniżej jest jeszcze baner z reklamą “Chorwacja-rejsy dla ciebie” to zobaczcie na tę gościówę co jej rekin chyba wyżarł rękę. Ja jestem grafikiem i dla mnie to zbrodnia puścić takiego gniota! Bo co? Małe i nikt się nie dopatrzy?

  3. Firma EL-JOZ z Giedlarowej to dopiero ździerstwo ! NIE POLECAM ! chcą zeby u nich tyrać przy wymianie elektryki 11h dziennie za 35 zł !!!

  4. oczywiscie zeby zobaczyc te akcje trzeba sie na tym p… facebuku zarejestrowac. tak niby walczycie z wyzyskiem grafikow a napedzacie klientow jakiejs gownianej stronie. zatem rezygnuje z ogladania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *