Automatyka bramowa to wygodne rozwiązanie, które może być z powodzeniem stosowane zarówno w przypadku bram wjazdowych na posesję, jak i również bram garażowych. Z tego typu rozwiązań chętnie korzystają przedsiębiorstwa, jak również osoby prywatne.   

Gdzie znajduje zastosowanie automatyka?

Automatyka bramowa to element, który jest odpowiedzialny za zamykanie oraz otwieranie bramy. Może być ona montowana w przypadku różnorodnych rodzajów bram, w tym między innymi:

  • bram przesuwnych,
  • bram segmentowych,
  • bram przemysłowych,
  • bram montowanych na prywatnych posesjach.   

Co ważne, w przypadku każdego w wymienionych rodzajów bram, automatyka bramowa eliminuje konieczność uciążliwej obsługi ręcznej. Przekłada się to na wygodę użytkowania oraz na zadowolenie użytkownika. Godna polecenia, odpowiednio zamontowana oraz konserwowana i serwisowana automatyka bramowa umożliwia bezawaryjną pracę bramy przez bardzo długi czas.

Z czego zbudowana jest typowa automatyka do bramy?

Jak wspomniano powyżej, automatyka może być z powodzeniem montowana w przypadku wielu rodzajów bram. Niemniej jednak zwykle cechuje się ona podobną budową, która obejmuje obecność sterownika, centrali sterującej oraz klawiatury kodowej lub pilota. Poza tym, elementami systemu jest szyna jezdna, łańcuch lub pasek zębaty, wysięgnik, ramię bramy, przekładnie i koła zębate. Oczywiście każdy z wymienionych elementów musi być dostosowany do rodzaju bramy i sposobu jej otwierania. Automatyka bramy może być również rozbudowana o dodatkowe elementy, takie jak choćby listwy blokujące czy oświetlenie sygnalizacyjne.         

W jaki sposób działa automatyka bram?     

Mechanizm działania systemów montowanych w różnorodnych bramach jest zbliżony. W tego typu systemach konieczny jest siłownik, który odpowiada za otwieranie i zamykanie bramy. Jest on sterowany za pomocą centrali, a jego moc i konstrukcja dostosowywane są do rodzaju bramy, w tym jej wielkości i ciężaru. Poza tym, podczas wyboru poszczególnych elementów tworzących system należy brać pod uwagę również szerokość wjazdu, intensywność użytkowania czy sposób otwierania bramy. Automatyka bram przesuwnych jest nieco inaczej skonstruowana niż systemy montowane w bramach skrzydłowych lecz nadal mechanizm działania pozostaje zbliżony. Podczas wyboru odpowiednich elementów automatyki należy brać również pod uwagę obecność różnorodnych czynników zewnętrznych, takich jak choćby obecność wzniesień czy narażenie bramy na wpływ silnych wiatrów. Ma to szczególne znaczenie w przypadku budynków nieosłoniętych przez inne budowle czy drzewa.    

Kto powinien wykonywać montaż i serwis elementów automatyki?             

Montaż i serwis automatyki do bramy zdecydowanie warto zlecić profesjonalistom. Na rynku istnieją bowiem specjalistyczne podmioty zatrudniające fachowców dysponujących odpowiednią wiedzą i doświadczeniem. Korzystanie z tego typu usług daje pewność dobrze wykonanej pracy, przedłużoną żywotność produktu, oszczędność koszów związanych z brakiem konieczności dokonywania napraw oraz zadowolenie klienta.

Kliknij w link i zobacz jaki prezent dla miłośnika motoryzacji sprawdzi się najbardziej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *