Oszuści wykorzystują wzrost zainteresowania klientów atrakcyjnymi ofertami w trakcie sezonu przedświątecznego oraz podczas noworocznych wyprzedaży. Niedawno umieścili na Twitterze spam, który namawia użytkowników Twittera do kliknięcia w skrócony link zawierający tag “#mcdonalds gift card”. McDonald’s to doskonale znana na całym świecie marka, która (podobnie jak wiele innych firm) rzeczywiście posiada w swojej ofercie kupony i karty upominkowe dla klientów – donosi Trend Micro.

Sposób działania cyberprzestępców jest prosty. Wykorzystują naiwność internautów i serwują im fałszywe linki przekierowujące na stronę portalu randkowego dla dorosłych (screeny poniżej).

Adres URL użyty w tym ataku został uznany przez ekspertów z firmy Trend Micro za złośliwy, ponieważ wykorzystano go do oszustwa. Przynęta w postaci tagu “#mcdonald’s gift card” z pewnością może przekonać niektórych użytkowników, że chodzi o prawdziwe karty i kupony dostępne za darmo lub ze zniżką.

– Cyberprzestępcy często wykorzystują metody socjotechniczne, by oszukać internautów oraz by skłonić ich do odwiedzenia szkodliwych stron. Wiedzą, że użytkownicy mediów społecznościowych polują na promocje pojawiające się w ofertach znanych firm – mówi Filip Demianiuk z Trend Micro.

I dodaje: – Z pewnością warto zachować czujność. Użytkownicy nie powinni klikać w linki bez wcześniejszego przyjrzenia się ich treści. W przypadku opisywanej tutaj sytuacji już najechanie kursorem na adres dałoby internautom wskazówkę, jak powinni się zachować. Kolejną wskazówką ostrzegającą przed szkodliwością tego spamu jest to, że użytkownicy widzą swoje imię w jednym tweecie – obok nieznajomych i osób, których nie śledzą. Jest to spowodowane sposobem działania spambota, który podaje w jednym tweecie nazwy kont wszystkich użytkowników Twittera zaatakowanych w danym momencie.

Przypominamy do znudzenia: Pod żadnym pozorem nie należy klikać podejrzanych linków na portalach społecznościowych.

Wpis z archiwalnej wersji. Przepraszamy za ewentualne zmiany.

One Reply to “Erotyczny spam na Twitterze”

  1. to panstwo powinno zapewniac wyposazenie dla szpitali a nie ludzie a jezeli panstwo ma nas gdzies to ok ze jest ktos taki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *