Społecznościowy kolos ugiął się pod presją europejskich urzędników. Na Starym Kontynencie funkcja automatycznego rozpoznawania twarzy na zdjęciach będzie stopniowo wygaszana – donosi Mashable. Tym samym kończy się spór Facebooka z bojownikami o prywatność. A przynajmniej mamy do czynienia z transatlantyckim zawieszeniem broni.

Funkcja automatycznego rozpoznawania twarzy na fotografiach publikowanych przez użytkowników została wprowadzona przez Facebooka w czerwcu 2011 roku, zupełnie po cichu i bez pytania użytkowników o zgodę. Wcześniej sprytny gadżet był dostępny tylko dla internautów z Ameryki Północnej. Tuż po odpaleniu funkcji ważni urzędnicy z Europy usiłowali wymóc na portalu jej wyłączenie. Według nich zbieranie danych biometrycznych bez zgody użytkowników było, jest i będzie w Unii Europejskiej niedopuszczalne. Bez względu na standardy amerykańskie.

Dwa miesiące później do wojny z Facebookiem przystąpili Niemcy https://www.fejsik.pl/Rozpoznawa… . Urząd ds. ochrony danych w Hamburgu stwierdził jednoznacznie, że funkcja narusza niemieckie prawo do ochrony prywatności.

W listopadzie 2011 roku ten sam urząd rozpoczął działania prawne przeciwko Facebookowi za naruszanie prawa do ochrony prywatności.

Niemieccy urzędnicy podjęli stosowne kroki prawne jednocześnie uznając, iż “dalsze negocjacje (z przedstawicielami portalu – od red.) są bezcelowe”. Portalowi groziła kara w wysokości do 300 tysięcy euro. Zakładamy, że nie groźby finansowe nie zrobiły na Zuckerbergu większego wrażenia.

Aż do teraz. Zakładamy, że do ustępstw ze strony Facebooka doszło przede wszystkim ze względu na fatalne notowania giełdowe portalu.

I tak funkcja automatycznego rozpoznawania twarzy jest niedostępna dla nowych użytkowników z krajów Unii Europejskiej. W przypadku innych będzie stopniowo wygaszana do 15 października włącznie.

Będzie Wam jej brakowało?

—-
Mariusz Infulecki

Artykuł odtworzony z archiwalnej strony. Przepraszamy za ewentualne różnice.

17 Replies to “Facebook już nie rozpozna Twojej twarzy

  1. Jeżeli ja bym był włascicielem jakiejkolwiek strony i ktoś by nie chciał się zgodzić na zasady związane z używaniem mojej strony to powiedziałbym mu grzecznie spie***laj . Tylko co zrobić jak barany wciąż się tam pchają ? I jeszcze się nie zgadzają z moimi prawami . Niżej wora (czyt. ch**a)

  2. E tam, luzik.. i tak miałam tylko jedno zdjęcie, a to dla tego programu widocznie za mało.. a i funkcję można było wyłączyć, lub ustawić oznaczenia po wcześniejszym zaakceptowaniu.. jak zwykle robią z igły widły. Jak ktoś trochę ogarnia, to nie było z tą funkcją problemu, a jak nie..no cóż, może czas się zastanowić, czy tego typu portale są dla niej/niego..

  3. Zastanawia mnie ilość ludzi, którzy komentują w stylu: “nie mam konta na FB, bo to g..no”, “ja jestem mądrzejszy niz to stado baranów” itp, pod artykułami o fejsbooku.. O co tu chodzi? albo kogoś portale społecznościowe nie interesują, konta nie ma, ale po co czyta artykuły w “portalu branżowym” i lży Użytkowników? przecież nawet nie wie, co to jest.. dziwne. A co do rozpoznawania zdjęć: narzędzie zostało dopracowane, znajomi pooznaczali znajomych, można wyłączyć Użytkownikom, ale do kosza się nie wyrzuci;)

  4. panie autorze – kłania się polszczyzna. zakładam zakładam zakładamy – powtórzenia powtórzenia powtórzenia. zlikwidować zlikwidować zlikwidować 😛

  5. fajzbook jest dla ludzie nie dowartosciowanych co musza ciagle miec uwage innych i nie potrafia zyc bez tego np jedna dentystka jezdzi z poznania do Tunisi dosyc ze w gabinecie trabi o tym jak jestem na fotelu ze swoja pomoca to jeszcze jak sie pojdzie ja jej konto fajzbook to ma pelno zdjec w w biki tez a kobieta po 50 sce !!pomocy chuda moze jest ale lata widac ! masakra !!!! 50 tka na disce wewee

  6. internet ulatwia zycie napewno ze mozna zawsze kogso poznac gdzies ale nie trzeba sie znwo tak chwalic czy afiszowac bo to anfantylne ale wiele ludzi sie tak dowartosciuowuje bo ma niestety wielkie kompleksy swego czasu pisal do mnie mezczyzna co pisal ze nie pisze z kobietami tylko woli w meskim gronie miec znajomych ale na fajsie mial same kolezaki brunetki a zona akurat bladynka pozniej przez pomykle slal swoje maile do mnie od kobiet ! ludzie badzcie powazni

  7. grajzadarmo.blogspot.com Zapraszam na mojego bloga z DARMOWYMI grami na przeglądarce:) Pozdrawiam i miłej gry życzę:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *