Jeden z największych banków inwestycyjnych na świecie Goldman Sachs, który zainwestował w Facebooka 450 mln zielonych, postanowił przerwać zapisy na akcje społecznościowego giganta. Powód? Zbyt wielkie zainteresowanie inwestorów.

Zapisy na akcje o wartości 1,5 miliarda dolarów miały trwać do końca tego tygodnia. Popyt na walory Facebooka okazał się ogromny, mimo że o kondycji finansowej firmy Marka Zuckerberga niewiele wiadomo – donosi PARKIET. Z dokumentów informacyjnych wystawionych przez Goldman Sachs wynika, że tylko w 2009 roku Facebooku przyniósł 200 mln dol. dochodów a przychody giganta wyniosły w tamtym roku 777 mln dol.

Ile Facebook zarobił w 2010 roku? Tego dokładnie nie wiadomo. Analitycy szacują, że w 2010 roku przychody firmy Marka Zuckerberga mogły wynieść 2 miliardy zielonych.

Kto mógł zapisywać się na akcje Facebooka? Klienci indywidualni Goldman Sachs, fundusze hedgingowe, private equity i inne instytucje. Nabywcy musieli wyłożyć na walory co najmniej 2 mln dol. i zadeklarować, że nie sprzedadzą ich przez najbliższe dwa lata, do 2013 roku.

Po doinwestowaniu Facebooka przez Goldman Sachs i Digital Sky Technologies imperium Marka Zuckerberga wycenia się na 50 mld dolarów, zaś prywatny majątek młodego bogacza na 14 miliardów.

Wpis z archiwalnej wersji. Przepraszamy za ewentualne zmiany.

One Reply to “Inwestorzy biją się o akcje Facebooka”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *