Konta w serwisach społecznościowych stały się dla wielu osób ważną częścią życia. Częścią, w której umieszczamy wiele poufnych informacji i w której prowadzimy osobistą korespondencję.

Serwisy społecznościowe wyprzedzają pocztę elektroniczną i komunikatory internetowe jako preferowany środek komunikacji. Nasze życie osobiste i zawodowe współistnieją w jednej skrzynce kontaktowej, w której częstokroć znajdują się nie tylko wymieniane wiadomości, ale też bardziej nieoficjalne rozmowy. Profile na Facebooku to też niejednokrotnie dużo dokładniejsze dzienniki naszych przemyśleń i działań niż te, które pisaliśmy w latach młodzieńczych.

– Facebook został wzbogacony o kilka przydatnych funkcji, które mogą uniemożliwić uzyskanie dostępu do naszych kont nawet osobom znającym nasz login i hasło. I nie są to nowe funkcje – były one tylko zbyt słabo promowane, w związku z czym wykorzystywane są w zbyt małym stopniu – mówi Rik Ferguson z Trend Micro.

Jeśli regularnie logujecie się na swoje konto z tego samego urządzenia (lub z tych samych urządzeń), możecie nauczyć serwis Facebook rozpoznawać je. W ten sposób zyskacie pewność, że zostaniecie natychmiast powiadomieni, jeśli ktoś spróbuje zalogować się na Wasze konto (jeśli akurat Wy jesteście zalogowani).
Można nawet włączyć funkcję, która przy każdej próbie logowania z niezarejestrowanego urządzenia zażąda podania specjalnego kodu, który zostanie wysłany w wiadomości tekstowej na numer Waszej komórki. Jeśli więc niepożądana osoba nie ma dostępu do Waszego komputera albo telefonu komórkowego, nie ‘ukradnie’ Wam konta (angielski termin to ‘facejacking’, czyli dosłownie ‘porwanie wizerunku’, lub ‘fraping’, czyli dosłownie ‘gwałt na wizerunku’). Jeśli taka osoba dysponuje takim dostępem… no cóż, w takim wypadku Wasz problem wykracza poza serwis Facebook.

A oto opisywany sposób na zabezpieczenie swojego konta:

1. Zaloguj się na swoje konto w serwisie Facebook i w menu konto w prawym górnym rogu ekranu wybierz opcję ustawienia konta.

2. Na wyświetlonym ekranie ustawienia kliknij odsyłacz zmień widoczny obok pozycji zabezpieczenia konta.

Po rozwinięciu ustawień dokonaj następujących zmian:

a) Zaznacz pole wyboru pod nagłówkiem bezpieczne przeglądanie (https). Spowoduje to szyfrowanie każdego połączenia z serwisem Facebook (jeśli tylko będzie to możliwe) i zabezpieczy Was przed narzędziami do kradnięcia haseł, jak np. Firesheep;

b) W sekcji Login notifications wybierz, czy chcesz otrzymywać powiadomienie pocztą elektroniczną lub SMS-em za każdym razem, gdy ktoś (nawet Ty) spróbuje się zalogować na Twoje konto z nierozpoznanego urządzenia;

c) Zaznacz pole wyboru w sekcji zatwierdzanie logowania, aby serwis Facebook wysyłał do Ciebie kod bezpieczeństwa wymagany przy logowaniu z nieznanego urządzenia. Nawet jeśli ktoś będzie znać Twoje hasło, nie uda mu się zalogować na Twoje konto bez podania tego kodu.

Artykuł odtworzony z archiwalnej strony. Przepraszamy za ewentualne różnice.

7 Replies to “Jak zabezpieczyć się przed przejęciem konta na Facebooku?

  1. A może lepiej po prostu usunąć konto na tym gównianym portalu i przestać spędzać większej części dnia na oglądaniu czyichś zdjęć? żenada

  2. scurek jest super.mam2;jednego ze sklepu a drugiego znalazlam w piwnicy, pare godzin po, jak sie urodzil.nie widac zbytnich roznic,bo oba wychowaly sie w domu i lataja po nim ja dwa pacany,choc moja mala znajda szyciej sie uczy i bardziej slucha od drugiego.oba sa madrzejsze od ludzi,i za to je kocham.dom mamy z mezem wielki,ale nie boimy sie o malych,bo wystarczy zawolac i juz leca w moja strone.wiedza co wolno dotykac a co nie,gdzie mozna skakac gdzie nie, jak ludzie,z tym ze ludzie choc wiedza ,ze nie wolno to i tak zrobia swoje,bez wzgledu na ryzyko.szczury nie biora ryzyka gdy sie nie oplaca,tylko wtedy gdy chodzi o ich bezpieczenstwo i zycie.inne przychodza po 30-70 pod dom i czekaja ,az dam im jesc,codziennie o13 a jak sie spoznie,to blakaja sie pod drzwiami ogrodowymi.sasiedzi mowia,ze ich szczury zjedza(G prawda).Nasza gosposia tez zaczela lubic szczury,wiec dlaczego nie inni?Trzeba chciec je poznac,bo ratuja nam zycie.a na kim testuje sie leki i chemie dla ludzi?na szczurach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *