Wśród tysięcy stron fanowskich na Facebooku można czasem trafić na prawdziwe perełki. Takimi perełkami są bez wątpienia społecznościowe rady bystrego użytkownika portalu. To Wujek Tonid, zwany również Tomaszem Nadgorliwym, który dobrze radzi jak się poprawnie zachowywać na Facebooku i jak bezpiecznie z niego korzystać.

Złote rady Wujka znajdziecie tu: http://www.facebook.com/wujekto… . Wśród nich informacje m.in. o facebookowych wirusach, spamerskich wydarzeniach, fałszywych kontach i niepoprawnym oznaczaniu fotografii. Prawdziwa kopalnia wiedzy dla niegrzecznych użytkowników Facebooka.

Na szczególną uwagę zasługuje notatka o wirusach, którymi można się zarazić na portalu społecznościowym. Wujek wyjaśnia, jak działają takie wirusy, jak je usunąć i, co najważniejsze, jak się ich ustrzec. Lepiej zapobiegać, niż leczyć.

Wszystko jest napisane przystępnym dla przeciętnego użytkownika językiem, nie ma tu żadnych technicznych mądrości i słów, których definicji trzeba najpierw szukać w internecie.

Przykład? Proszę bardzo, świeży donos o nowej generacji facebookowych wirusów:

1. Załóżmy, że jesteś znajomym Zenona Nowaka. Zenon Nowak jest z kolei znajomym Janka Kowalskiego

2. Janek Kowalski instaluje sobie wirusa

3. Wirus automatycznie dodaje na profilu Janka Kowalskiego zdjęcie (rysunek) i taguje na nim wszystkich znajomych Janka Kowalskiego (w tym Zenona Nowaka)

4. W Twoich aktualnościach pojawia się zdjęcie dodane przez wirusa z informacją, że Twój znajomy Zenon Nowak został otagowany na nim przez Janka Kowalskiego.

Należy zauważyć, że Zenon Nowak jest tu całkowicie niewinny. Nie ma możliwości wyłączenia funkcji tagowania, a więc również i Ciebie każdy może otagować na dowolnym zdjęciu. Dopóki Zenon Nowak jest znajomym Janka Kowalskiego, dopóty takie sytuacje mogą mieć miejsce. Natomiast Ty nie masz wpływu na to, czyim znajomym jest Twój znajomy Zenon Nowak – wyjaśnia Wujek Tonid.

To tylko wycinek społecznościowej ewangelii Wujka. Warto się zapoznać z jego notatkami i wcielać facebookowe zasady w życie. Lepiej dmuchać na zimne.

Artykuł odtworzony z archiwalnej strony. Przepraszamy za ewentualne różnice.

5 Replies to “Kompendium wiedzy o bezpieczeństwie na Facebooku

  1. @Gość: nie ma możliwości wyłączenia bycia tagowania na zdjęciach. Jest jedynie możliwość wyłączenia wyświetlania wszystkich zdjęć, na których jest się otagowanym. To jednak całkowicie ukrywa całą galerię otagowanych (również samodzielnie) zdjęć dla wszystkich lub wybranych osób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *