Pierwszego sierpnia Facebook przestanie sprzedawać wirtualny prezent. Twierdzi, że chce się skoncentrować na bardziej użytecznych aspektach serwisu, czyli poprawianiu funkcjonalności z których korzystamy na co dzień. Traci to niestety solidną porcją KITU.

Wirtualne prezenty, pomysł jednocześnie genialny i chory. Sprzedawać ludziom możliwość zamieszczenia sobie na profilu jakiejś idiotycznej grafiki, która samego serwisu nie kosztuje praktycznie nic, wydaje się być idealnym internetowym biznesem: pieniądze rodzą się “z powietrza”.

Oczywiście stworzenie samej infrastruktury dla dawania, odbierania i opłacania prezentów mogło pochłonąć nieco pieniędzy. Jednak na pewno nie były to duże kwoty w porównaniu z kurą znoszącą złote jajka, jaką jest sprzedawanie “dobra”, które można “produkować” za półdarmo.

Miliony rozdanych prezentów zostaną po pierwszym sierpnia na profilach “obdarowanych”, ale nie będzie można kupić nowych. Jeden z pracowników Facebooka – Jared Morgenstern, twierdzi, że zamknięcie sklepu z prezentami “pomoże się skupić, na rozwoju innych elementów serwisu”.

Jednak sądzimy, że sprawa ma drugie dno. Nikt nie rezygnuje ot tak z milionów dolarów. Nawet jeśli zaśmiecają serwis.

Wpis z archiwalnej wersji. Przepraszamy za ewentualne zmiany.

One Reply to “Koniec z wirtualnymi prezentami na Facebooku! (nareszcie)”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *