Z ankiety opublikowanej przez AVG Technologies i Ponemon Institute wynika, że ponad jedna trzecia użytkowników smartfonów nie ma świadomości rosnących zagrożeń, jakie wiążą się z wykorzystywaniem telefonów do wykonywania operacji finansowych i przechowywania danych osobowych.

Badanie pokazuje także, że zaledwie 29 procent właścicieli smartfonów rozważało pobranie darmowego lub płatnego oprogramowania antywirusowego, które pomogłoby chronić ich urządzenia.

Ankieta została przeprowadzona wśród 734 amerykańskich konsumentów w wieku powyżej 18 lat posługujących się smartfonem: iPhonem, Blackberry lub urządzeniem z systemem Android. Konsumenci wykazali brak świadomości istnienia wielu istotnych zagrożeń, które są niebezpieczne dla użytkowników smartfonów:

– Trzynaście procent użytkowników smartfonów stwierdziło, że bez ich wiedzy w telefonach zostały umieszczone informacje pozwalające innym śledzić miejsce, w którym właśnie się znajdują. Zaledwie 21 procent ankietowanych zdawało sobie sprawę z istnienia zagrożenia tego typu

– Sześć procent ankietowanych stwierdziło, że aplikacje mobilne przesłały bez ich wiedzy lub zgody poufne informacje dotyczące operacji płatniczych, np. szczegóły karty kredytowej. Zaledwie 11 procent ankietowanych wiedziało, że to może nastąpić

– Osiem procent użytkowników smartfonów przyznało, że ich telefony zostały zainfekowane przez złośliwe oprogramowanie typu diallerware. pozwala ono przestępcom korzystać z drogich usług lub numerów telefonów, co powoduje niespodziewane opłaty wyszczególnione później na rachunku. Zaledwie 10 procent ankietowanych było świadomych tego ryzyka

Badanie pokazało, że alarmująco mały odsetek użytkowników smartfonów ma świadomość zagrożeń, które dotyczą wielu najpopularniejszych urządzeń, w tym iPhonów i telefonów z systemem Android – mówi J.R. Smith, prezes, AVG Technologies. Nakłada to na nas konieczność edukacji klientów o krokach, jakie mogą podjąć, aby zminimalizować ryzyko, np. pobierając tanie, a nawet darmowe programy antywirusowe zaprojektowane specjalnie do tego, aby chronić użytkowników urządzeń mobilnych.

Z naszego badania wynika, że użytkownicy smartfonów nie mają świadomości i wiedzy, które pozwalałyby im chronić się przed plagą luk w zabezpieczeniach – mówi dr Larry Ponemon, prezes i założyciel Ponemon Institute.

Jak się zabezpieczyć? To proste – wystarczy zainstalować na smartfonie program antywirusowy. Darmowy AVG ANTIVIRUSFree pozwala skanować, wyszukiwać i usuwać wirusy, sprawdzać aplikacje pod kątem złośliwego oprogramowania przed ich pobraniem, a także kontrolować zawartość stron internetowych, emaili i smsów przez ściągnięciem danych lub treści. W przypadku zgubienia lub kradzieży urządzenia z zainstalowanym oprogramowaniem antywirusowym istnieje możliwość jego zablokowania i usunięcia zapisanych na nim cennych danych, a także szybkiego zlokalizowania telefonu przy pomocy funkcji GPS.

Wpis z archiwalnej wersji. Przepraszamy za ewentualne zmiany.

One Reply to “Masz iPhona? Uważaj!”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *