Monitory dotykowe – to urządzenia pozwalające na łatwą obsługę z wykorzystaniem dotyku. W sprzedaży można znaleźć obecnie szeroką gamę monitorów tego rodzaju. Jak znaleźć ten najlepszy?

Stosowane są głównie w biznesie, ale również spotykane są w naszych domach. Monitory dotykowe wykorzystywane są między innymi w biurach, sklepach, restauracjach, barach, hotelach, kinach, w punktach obsługi klienta, mimo, że jest stawianie na komunikację telefoniczną, to tak by wspomnieć tylko o niektórych ich zastosowaniach.

Na czym polega działanie monitora dotykowego?

Monitory dotykowe pozwalają na obsługę komputera oraz jego oprogramowania w hotelach bez korzystania ze standardowych urządzeń wskazujących, na przykład myszki.

Za takie działanie odpowiada specjalny typ ekranu, który reaguje na dotyk. Na ekranie wyświetla się wtedy graficzna reprezentacja przycisków, ale można również wprowadzać na nich dane tekstowe z wykorzystaniem wirtualnej klawiatury.

Dobry monitor dotykowy powinien w posiadać odpowiednią konstrukcję oraz komponenty dla uzyskania najlepszych parametrów technicznych. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy doborze monitora dla biznesu!

Monitory dotykowe – jak wybrać?

Aby wybrać najlepszy monitor dotykowy, należy zwrócić uwagę na szereg jego czynników. Poniżej prezentujemy najważniejsze z nich, aby dobór idealnego modelu był jeszcze łatwiejszy.

  • Przekątna ekranu – im będzie większa, tym większy będzie komfort pracy z danym monitorem, ale także wpływa on na potrzebne do jego ustawienia miejsce.
  • Rozdzielczość – wskazuje na maksymalną liczbę pikseli na ekranie, na przykład 1920 x 1080, 1024 x 768. Im większa rozdzielczość, tym ekran monitora jest bardziej czytelny.
  • Proporcje matrycy – w biznesie najczęściej stosuje się monitory o proporcjach matrycy 5:4 oraz 4:3, ale spotykane są też modele panoramiczne o matrycy w proporcjach 16:9.
  • Częstotliwość odświeżania – określa, jak często obraz na monitorze jest odświeżany w ciągu jednej sekundy, większa częstotliwość odświeżania jest lepsza.
  • Kąt widzenia – im jest on większy, tym łatwiej można obsługiwać monitor bez patrzenia na niego na wprost.
  • Dotyk wykonywany – wskazuje, na jaki typ dotyku reaguje monitor dotykowy, na przykład może być to palec, stylus (wskaźnik), palec w rękawiczce.
  • Zastosowane łącza – w monitorach dotykowych stosuje się różne rodzaje łącz, które powinno się dobrać w zależności od ich zastosowania.
  • Obsługiwany system operacyjny – monitory współpracują głównie z systemami Windows i Linux.
  • Regulacja – gdy monitor ma być zamontowany jako wolnostojący, dodatkowym plusem będzie regulacja jego położenia.
  • Dodatkowe opcje – wybrane modele monitorów współpracują z innymi urządzeniami, na przykład klawiaturami z boku monitora, czytnikami kart magnetycznych.

Aby dobrać idealny rodzaj monitora dotykowego w zależności od zastosowania, warto skonsultować się także ze specjalistami w tej dziedzinie. Można wtedy dowiedzieć się, jakie modele sprawdzą się najlepiej do danego miejsca.

Zobacz także czy premiera Windows 10 zrewolucjonizowała systemy operacyjne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *