Wiele współczesnych parkingów niezależnie od lokalizacji, wyposażona została w dość nowoczesne elementy tworzące oświetlenie parkingów. Z całą pewnością ten typ systemów jest zupełnie odmienny od tego, jakie wykorzystywane powszechnie do oświetlenia parkingów czy terenów zewnętrznych były jeszcze kilkanaście lat temu.
Podstawę współczesnego oświetlania terenów parkingowych stanowią przede wszystkim energooszczędne diody LED oraz specjalne oprawy, mogące być zdalnie sterowane przez np, parkingowego stróża w zależności od potrzeb danej chwili. W przypadku oświetleń miejsc publicznych można się spotkać również stosunkowo dość często ze specjalnymi systemami oświetleniowymi wzbogaconymi o fotowoltaikę czy z generatorami wiatrowymi.
Oświetlenie parkingów – systemy sterowania
Systemy sterowania oświetleniem na dużych parkingach czy ulicach opierają się na bardzo różnorodnych sterownikach. Instalowane są na parkingowych czy ulicznych lampach. Wszystkie te sterowniki odpowiedzialne są przede wszystkim za nadzór nad podstawowymi parametrami pracy oświetlenia. Chodzi tu przede wszystkim o utrzymanie właściwego natężenia prądu, czy zużywanej mocy w czasie pracy oświetlenia. W przypadku całego systemu oświetleniowego parkingu dane przede wszystkim przesyłane są metodą cyfrową.
Oświetlenie parkingów – czym jest system GreenParking?
Bywa, że oświetlenie parkingów, szczególnie tych podziemnych, które niekiedy trwa przez całą dobę jest ogromnie kosztowne. Nic więc dziwnego, że ich zarządcy starają się wprowadzić rozwiązania obniżające nieco koszty związane z oświetleniem na parkingach. Dlatego też coraz więcej zarządców parkingów decyduje się na zastosowanie oszczędnego i bardzo nowoczesnego programu dla hoteli gdie wykrozystywany jest systemu GreenParking, który bardzo szybko zyskuje sobie na popularności.
Jak pokazują dane statystyczne, taki sposób oświetlenia może zredukować koszty nawet do 80 proc. Tak znaczące oszczędności możliwe są przede wszystkim ze względu na:
- zastosowanie oświetlenia LED oraz inteligentnego sterowania,
- ograniczenie oświetlenia w miejscach i sytuacjach, gdy jest ono niepotrzebne (chodzi tu przede wszystkim o możliwość wykrywania obecności i strefowego ściemniania),
- optymalizacji poddana zostaje widoczność, bezpieczeństwo oraz wygoda poruszania się po parkingu,
- stosunkowo niewielkie koszty związane z konserwacją i modernizacją systemu oświetleniowego.
Potrzebne oświetlenie awaryjne
Oświetlenie na współczesnych parkingach opiera się przede wszystkim na zautomatyzowanych rozwiązaniach. Jak wiadomo automatyka czasem zawodzi. Dlatego też niezbędne jest, aby na parkingach montowane były również systemy awaryjne oświetlenia. Tak na wszelki wypadek (sytuacje zdarzają się bardzo różne, dlatego też należy mieć pewnego rodzaju zabezpieczenie). Bezpieczeństwo ma zawsze pierwszorzędne znaczenie. Dlatego też nigdy żaden parking (a już tym bardziej podziemny!) nie może pozostać bez odpowiedniego zabezpieczenia, na wypadek wystąpienia nieprzewidzianych sytuacji, w których zanika główne źródło światła.
Dlaczego oświetlenie parkingów ma tak duże znaczenie?
Dobrze dobrane oświetlenie na parkingach, czy to tych naziemnych czy podziemnych ma ogromne znaczenie. Choć być może nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. Doskonałe oświetlenie przyczynia się między innymi do zachowania bezpieczeństwa na parkingu. Przede wszystkim dzięki temu, że oświetlenie zapewnia lepszą widoczność. Dzięki czemu można sprawnie uniknąć pewnych przykrych sytuacji. Ponadto poruszanie się po oświetlonym parkingu jest znacznie bardziej komfortowe, niż w przypadku braków odpowiedniego doświetlenia.
Dowiedz się więcej o oświetleniu parkowym.