Brama jest standardowym elementem wyposażenia każdego garażu. Spełnia dwie bardzo ważne funkcje: po pierwsze stanowi ochronę przed złodziejami, a po drugie chroni wnętrze garażu przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Ważne jest, aby dopasować ją do indywidualnych potrzeb, np. ilości posiadanych samochodów. Wybór bramy garażowej nie jest wcale takie łatwe. Zatem, jak wybierać odpowiednie bramy garażowe?

Wybór bramy garażowej – jedna czy dwie?

Wybór bramy garażowej zależy o wielu czynników. Jeżeli w garażu parkuje jedno auto, montuje się pojedynczą bramę o standardowych wymiarach. W przypadku zaś posiadania dwóch pojazdów, można zdecydować się na jedną szerszą bramę albo dwie węższe. Najlepiej byłoby zdecydować się na wybór jeszcze na etapie budowy domu, gdzie zaczynamy mysleć o powierzchni domu, zastosowaniu fotowoltaiki, czy ilości pokoju. Wtedy bez problemu można dostosować otwór do bram garażowych.

Jednak wybór dwóch pojedynczych bram, w przypadku posiadania dwóch pojazdów, wydaje się być lepszym rozwiązaniem. Daje się to odczuć zwłaszcza wtedy, gdy domownicy korzystają z samochodów o różnych porach dnia. Nie bez znaczenia jest również ograniczenie straty ciepła, którego więcej ucieka w przypadku szerokiej bramy. Bezpieczeństwo jest najważniejsze, dlatego w takim wypadku trzeba zainwestować w odpowiednią bramę garażową jak i drzwi przesuwne.

Wybór bramy garażowej – różne rodzaje

Wybranie bramy garażowej jest trudne, ponieważ różnią się pod wieloma względami. Mają różne sposoby otwierania i sterowania, odróżniają się termoizolacyjnością oraz wieloma dodatkowymi elementami. Dlatego wybierając bramę należy wziąć pod uwagę wszystko, co wpłynie na komfort użytkowania i bezpieczeństwo. Z kolei innym ważenym elementem jest ronież napawa bram i koszty z tym związane.

Brama garażowa – segmentowa

Jeżeli chodzi o sposób otwierania, najpopularniejsza jest brama segmentowa (sekcyjna). Składa się ona z kilku segmentów, połączonych zawiasami i wyposażonych w uszczelki, które doskonale zabezpieczają przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych. Segmenty wykonane są zazwyczaj z blachy ocynkowanej i pokryte blachą stalową. Jako wykończenie stosuje się tworzywo sztuczne, drewno, aluminium albo farbę proszkową. W roli izolacji cieplnej i akustycznej doskonale spisuje się, wykorzystywana najczęściej do wypełnienia, pianka poliuretanowa.
Wybór bramy segmentowej też nie jest oczywisty, gdyż występują w dwóch wariantach:

  • bramy otwierane do góry, polecane do niższych, ale szerszych garaży,
  • bramy otwierane na bok.

Bramy segmentowe nie zajmują miejsca przed garażem, więc świetnie sprawdzają się tam, gdzie podjazd jest krótki lub garaż wychodzi bezpośrednio na ulicę. Są też bardzo szczelne, dlatego nadają się do ogrzewanych garaży.

Brama garażowa – uchylna

Na drugim miejscu, gdy chodzi o popularność, oraz wybór wymienia się bramy uchylne, zwane też płytowymi. Wśród licznych zalet tych bram, podkreślić trzeba względną taniość, łatwość w montażu, prostą konstrukcję oraz to, że nadają się do garaży bez nadproża. Niestety są niezbyt szczelne, ucieka więc przez nie dużo ciepła. Panele wykonane są zazwyczaj ze stali, czasem z aluminium lub drewna. W przeciwieństwie jednak do bram segmentowych, wymagają nie tylko dość dużo miejsca w garażu, ale też na podjeździe.

Brama garażowa – roletowa

Wybór bramy roletowej nazywane są też rolowanymi lub żaluzjowymi, ponieważ działają tak, jak roleta okienna, zajmują najmniej miejsca. Kurtyna bramy, wykonana z profili aluminiowych,wypełnionych pianką poliuretanową, nawija się na wał nawojowy, schowany w skrzynce, poruszając się wzdłuż aluminiowych prowadnic pionowych. Wszystkie bramy roletowe wyposażone są od razu w napęd oraz siłownik rurowy, zamontowany w wale nawojowym.

Brama garażowa – rozwierna

Wybór bramy rozwiernej, nazywane też rozwieralnymi lub rozwieranymi, zaliczane są nie tylko do najbardziej ekonomicznych, ale również sprawdzonych i niezawodnych, rozwiązań zamknięcia garażu. Występują jedno- lub dwuskrzydłowe bramy rozwierne. W ofertach wielu producentów pojawiają się one coraz rzadziej, ze względu na dużą ilość miejsca, potrzebną do ich otwarcia oraz trudności w zamontowaniu napędu elektrycznego.

Wybór bramy garażowej – oferta

W tym miejscu warto wspomnieć, że bramy rozwierane i wszystkie inne, o których była mowa, znajdują się w ofercie firmy Bram Serwis w Kołobrzegu. Poza projektowaniem, wykonaniem, montażem i serwisem bram, firma ta zajmuje się również automatyką. Nowoczesne i funkcjonalne napędy do bram garażowych dostosowane są do różnych rozmiarów, ciężaru, częstotliwości, a także szybkości otwierania bram. Są one gwarancją nie tylko wygody i bezpieczeństwa, ale również bezawaryjnej pracy. Ważne jest aby wybór bramy garażowej był dostosowany pod nasze potrzeby. W tym także po zabezpieczeniu naszego garażu przed wilgocią po zastsowaniu odpowiedniej izolacji za pomocą iniekcji niskociśnieniowej. Dlaczego warto o tym pamiętać? Gdyż jak będzie za późno i cegły będą całe zagrzbiałe, to już nic nie pomoże i trzeba będzie na nowo postawić garaż. Tego byśmy chcieli uniknąć prawda?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *