Diaspora to serwis, który ma zastąpić Facebooka osobom, które wkurzyły się na nonszalanckie traktowanie ich prywatności przez Marka Zuckerberga. Zrobiło się o nim głośno, gdy z datków internautów serwisowi udało mu się zebrać 200 tys. dolarów!

Diaspora chce być serwisem, który ma umożliwiać stworzenie kontrolowanej osobiście, open-source’owej sieci społecznej. Nikt nie ma wątpliwości, że serwis będzie podobny do Facebooka, ale władza nad naszymi danymi znajdująca się w rękach Zuckerberga ma trafić w ręce użytkowników.

Wynika to z zupełnie innej filozofii przechowywania danych, które mają być składowane na komputerach użytkowników jak w sieci P2P (Torrenty, eMule itd.), a nie na serwerach serwisu. Teoretycznie, ma to nam dać pełną kontrolę nad nimi, a w praktyce może zmniejszyć koszty utrzymania serwisu.

Zuckerberg nie widzi w nim raczej konkurencji, a wręcz przeciwnie! Sądzi, że “to dobry pomysł”. Nic dziwnego. Diasporze będzie porównaniu z Facebookiem brakowało wielu kluczowych funkcji, takich jak aplikacje, czy API. Twórcy skupiają się teraz na interfejsie użytkownika, a nie dodatkowych funkcjach.

Życzymy powodzenia, aczkolwiek Facebook osiągnął masę krytyczną i skoro wszyscy siedzą a FB, to czy ktokolwiek poza paroma komputerowcami będzie przejmował się Diasporą?

Wpis z archiwalnej wersji. Przepraszamy za ewentualne zmiany.

One Reply to “Rusza Diaspora – open source’owa alternatywa dla Facebooka”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *