62 km na południe od koła polarnego Facebook zbuduje wielką farmę serwerów. Społecznościowy gigant zainwestuje w szwedzkim mieście Lulea. Dlaczego akurat tam? Powód jest prosty – naturalna klimatyzacja – podkreśla “The Telegraph”.

Czy znaczna odległość nowej farmy serwerów od kwatery głównej Facebooka wpłynie na szybkość funkcjonowania serwisu? Dzięki światłowodom użytkownicy nie odczują opóźnienia, które wyniesie zaledwie milisekundy.

Giganci branży IT niechętnie mówią o liczbie serwerów, które wykorzystują. Wolą uniknąć oskarżeń o zatruwanie środowiska. Szacuje się, że tylko wyszukiwarkowy gigant Google jest obsługiwany przez milion serwerów – pięć razy więcej niż w 2005 roku. Z gigantyczną liczbą użytkowników Facebook nie może być daleko w tyle.

Przypomnijmy, że portal Marka Zuckerberga i tak idzie na rękę ekologom. Firma cały czas wdraża nowoczesne rozwiązania technologiczne, które mają na celu m.in. zminimalizowanie zużycia energii elektrycznej i budowanie wydajnych struktur informatycznych. Wszystko w ramach “The Open Compute Project” – projekt pozwolił Facebookowi na zwiększenie wydajności w wykorzystywaniu energii elektrycznej o 38 proc. i to przy znacznie mniejszych nakładach finansowych (o 24 proc.) https://www.fejsik.pl/Facebook-z… .

Wpis z archiwalnej wersji. Przepraszamy za ewentualne zmiany.

2 Replies to “Serwery Facebooka obok koła polarnego

  1. to jest durnota jak ich malo że ci ludzie niby genialni tworza sami paradoks! Powinno sie co 5 lat kasowac stare dane, bo wazne jest zachowac wazne elementy zycia, jak ksiazki, nauka, itd, no ale zeby zatrzymywac glupie wpisy na fejsie, czy tez w google to trzeba byc troglodyta . tym sposobem za 50 lat cala ziemia bedzi epokryta serwerami, a znalezienie czegos istotnego bedzie wymagalo NIE jak teraz przejrzenie mld stron ale miliardy trylionow.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *